Zaskakująco szybko został opanowany strach

30 sie 2017 Autor: Krzysztof Pawlak

Znów ta Korea Północna

Na rynkach strach związany z wczorajszą kolejną próbą balistyczną Korei Północnej dość szybko został opanowany. Najprawdopodobniej zdecydował brak reakcji USA na ten incydent. W dniu dzisiejszym nieco zapominamy o napięciach politycznych i znów inwestorzy będą bardziej przyglądać się danym makro.

Czy to już korekta

EUR/USD znalazł się wczoraj najwyżej od 2015 roku docierając nawet do 1,2065. Był to efekt znacznego spadku rentowności amerykańskich obligacji po wspomnianym zdarzeniu w Azji. W końcówce dnia jednak nastąpił zwrot sytuacji i dolar zaczął odrabiać straty. Trudno jednoznacznie wskazać przyczyny nagłej chęci inwestorów na kupno amerykańskiej waluty. Być może był to spadek napięcia geopolitycznego w godzinach popołudniowych, który był widoczny na spadku notowań choćby złota czy franka szwajcarskiego. Z pomocą przyszedł również indeks Conference Board, który pokazał, że nastroje amerykańskich konsumentów są nadal na wysokim poziomie.

Czy EBC dostanie solidny argument

Dzisiaj o 14 ważne dane z Niemiec o inflacji. Rynki wierzą, że na posiedzeniu 7 września EBC ogłosi redukcję programu skupu obligacji, która miałaby początek wraz z Nowym Rokiem. Dane z dzisiaj mogą przypieczętować ten ruch albo go zdecydowanie oddalić. Oczekuje się wzrostu inflacji r/r. Trzeba jednak zauważyć, że euro w tym roku choćby do dolara sporo już zyskało więc łatwiej będzie o rozczarowanie, i wtedy reakcja na EUR/USD będzie większa.

Ważne dane z USA ale…

Do tego mamy o 14.15 raport ADP z USA. Jeśli dane z rynku pracy się poprawią, to inwestorzy mogą szybko przypomnieć sobie o możliwej podwyżce stóp procentowych w grudniu. A to może skutkować dalszymi spadkami na głównej parze. 15 minut później poznamy dane o PKB w USA w II kwartale. Poprzednie kwartały pokazały, że rozbieżności od prognoz mogą być spore. Biorąc pod uwagę ADP i PKB dolar może ulec sporym wahaniom. Trzeba jednak pamiętać, że inwestorzy bardzo ostrożnie podchodzą do waluty amerykańskiej w ostatnim czasie więc ostatecznie mogą poczekać na potwierdzenie ewentualnych dobrych odczytów dzisiaj danymi w piątek. Wtedy poznamy inflację PCE i raport z rynku pracy. Te wszystkie publikację mogą determinować ruchy w najbliższych dniach.

Znów nieco słabiej

Krajowa waluta znów dzisiaj nieco w odwrocie. Wczoraj złotówka po krótkotrwałej awersji do ryzyka wykazywała się dużą siłą. Dość szybko odrobiono poranne straty. Dzisiaj mimo dobrego klimatu inwestycyjnego krajowa waluta jest w słabej kondycji.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Bail-out wisi nad rynkiem

03 paź 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Inflacyjny szczyt coraz wyżej

30 wrz 2022

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Powrót “oznak życia” na GBP

29 wrz 2022

Krzysztof Pawlak