pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Zaskakująco szybko został opanowany strach

Zaskakująco szybko został opanowany strach

30 sie 2017 Autor: Krzysztof Pawlak

Znów ta Korea Północna

Na rynkach strach związany z wczorajszą kolejną próbą balistyczną Korei Północnej dość szybko został opanowany. Najprawdopodobniej zdecydował brak reakcji USA na ten incydent. W dniu dzisiejszym nieco zapominamy o napięciach politycznych i znów inwestorzy będą bardziej przyglądać się danym makro.

Czy to już korekta

EUR/USD znalazł się wczoraj najwyżej od 2015 roku docierając nawet do 1,2065. Był to efekt znacznego spadku rentowności amerykańskich obligacji po wspomnianym zdarzeniu w Azji. W końcówce dnia jednak nastąpił zwrot sytuacji i dolar zaczął odrabiać straty. Trudno jednoznacznie wskazać przyczyny nagłej chęci inwestorów na kupno amerykańskiej waluty. Być może był to spadek napięcia geopolitycznego w godzinach popołudniowych, który był widoczny na spadku notowań choćby złota czy franka szwajcarskiego. Z pomocą przyszedł również indeks Conference Board, który pokazał, że nastroje amerykańskich konsumentów są nadal na wysokim poziomie.

Czy EBC dostanie solidny argument

Dzisiaj o 14 ważne dane z Niemiec o inflacji. Rynki wierzą, że na posiedzeniu 7 września EBC ogłosi redukcję programu skupu obligacji, która miałaby początek wraz z Nowym Rokiem. Dane z dzisiaj mogą przypieczętować ten ruch albo go zdecydowanie oddalić. Oczekuje się wzrostu inflacji r/r. Trzeba jednak zauważyć, że euro w tym roku choćby do dolara sporo już zyskało więc łatwiej będzie o rozczarowanie, i wtedy reakcja na EUR/USD będzie większa.

Ważne dane z USA ale…

Do tego mamy o 14.15 raport ADP z USA. Jeśli dane z rynku pracy się poprawią, to inwestorzy mogą szybko przypomnieć sobie o możliwej podwyżce stóp procentowych w grudniu. A to może skutkować dalszymi spadkami na głównej parze. 15 minut później poznamy dane o PKB w USA w II kwartale. Poprzednie kwartały pokazały, że rozbieżności od prognoz mogą być spore. Biorąc pod uwagę ADP i PKB dolar może ulec sporym wahaniom. Trzeba jednak pamiętać, że inwestorzy bardzo ostrożnie podchodzą do waluty amerykańskiej w ostatnim czasie więc ostatecznie mogą poczekać na potwierdzenie ewentualnych dobrych odczytów dzisiaj danymi w piątek. Wtedy poznamy inflację PCE i raport z rynku pracy. Te wszystkie publikację mogą determinować ruchy w najbliższych dniach.

Znów nieco słabiej

Krajowa waluta znów dzisiaj nieco w odwrocie. Wczoraj złotówka po krótkotrwałej awersji do ryzyka wykazywała się dużą siłą. Dość szybko odrobiono poranne straty. Dzisiaj mimo dobrego klimatu inwestycyjnego krajowa waluta jest w słabej kondycji.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Jen na deskach
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Złoty podąża za dolarem
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Bank Japonii może zostać zmuszony do działania
Krzysztof Pawlak