Strona główna > Komentarze walutowe > Wielkiej paniki na rynkach nie ma. Złoty radzi sobie zaskakująco dobrze.

Wielkiej paniki na rynkach nie ma. Złoty radzi sobie zaskakująco dobrze.

09 lis 2016 Autor: Krzysztof Pawlak

Sondaże znów wprowadziły w błąd

Na rynkach sytuacja się stabilizuje po informacji, że nowym prezydentem USA będzie Donald Trump. To oczywiście spore zaskoczenie dla inwestorów bo ostatnio sondaże cały czas wskazywały na zwycięstwo Hillary Clinton. Ale biorąc pod uwagę jak małe różnice dzieliły kandydatów, i że sondaże w związku z referendum w sprawie Brexitu pokazywały także mylny obraz można było liczyć na niespodziankę.  

To nie jednak Brexit

Póki co paniki na rynkach nie ma, i w niczym to nie przypomina sytuacji z wyjściem Wielkiej Brytanii z UE. Brak jest konkretów jak będzie prowadzona prezydentura i czy obietnice, które składał Trump przed wyborami będą realizowane. EUR/USD po wystrzale w okolice 1,13 szybko wrócił do poziomów sprzed ogłoszenia wyników. Zyskują jen japoński i frank szwajcarski ale to naturalna reakcja ponieważ jest spora niepewność co do działań nowego prezydenta, a rynki tego nie lubią i uciekają od ryzykownych aktywów.

Wątpliwości co do działań Fed

Ucieczki od kapitału z rynków wschodzących nie powstrzyma nawet ewentualny brak podwyżki stóp w USA w grudniu. Prawdopodobieństwo scenariusza, że wraz z końcem roku Fed nie zmieni polityki monetarnej wróciło do poziomów z wczoraj, ale pozostaje spora wątpliwość czy taki brak ruchu nastąpi. Wzrosło co prawda ryzyko polityczne na świecie i to władze monetarne USA muszą wziąć pod uwagę.  

Złoty zadziwiająco stabilny

Dzisiaj poznaliśmy decyzję RPP co do stóp procentowych. Zaskoczenia być nie mogło ponieważ członkowie Rady już wielokrotnie wskazywali, że obecny poziom pozostanie jeszcze przez cały 2017 rok. Polska waluta zachowuje się o dziwo bardzo stabilnie w obliczu wzrostu awersji do ryzyka. Nieznacznie traci do dolara, euro i franka szwajcarskiego. Wydaje się jednak to tylko chwilowe i większa przecena wisi w powietrzu.

Ważny odczyt pojawi się 15 listopada a mianowicie PKB za III kwartał. Prawdopodobne jest niższe tempo wzrostu niż w dwóch pierwszych kwartałach. Tym samym inwestorzy dojdą do wniosku, że polska gospodarka łapie zadyszkę. Także dane o produkcji po słabych PMI powinny być nieco słabsze, żeby nie powiedzieć, że mogą przyjąć wartość ujemną. O 16 warto zwrócić uwagę na posiedzenie RPP, poznamy też nowe projekcje PKB i inflacji, z pewnością także komentarz po wyborach w USA.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Niemcy przeczą prawom logiki
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Odpalamy sanie
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Inflacja zaskakuje, złoty nie reaguje
Adam Fuchs