pl
Strona główna > Komentarze walutowe > W imię inflacji…

W imię inflacji…

12 gru 2023 Autor: Krzysztof Adamczak

Lokalnie kluczowym punktem dnia było exposé Donalda Tuska, który hojnie poszedł w rozdawnictwo. Globalnie najważniejszym wydarzeniem dnia był odczyt inflacji w Stanach. Stanowi on swoiste preludium do jutrzejszej decyzji w sprawie stóp procentowych FED. 

 

Pan dostanie, Pani dostanie…

 

Wczoraj Sejm powierzył misję tworzenia rządu Donaldowi Tuskowi, który już dzisiaj zaprezentował w swoim exposé jego skład. Koalicja jest pokaźnych rozmiarów, więc nie może dziwić, że i liczba ministerstw niska nie jest. W Radzie Ministrów znajdzie się miejsce dla 26 osób, w tym dwóch w randze wicepremiera. Oprócz personaliów przewodniczący KO zdradził plany na pierwsze tygodnie swojego panowania. I tu dostaliśmy litanię wydatków budżetowych na czele z podwyżkami dla tzw. budżetówki o 20%. Jeszcze hojniejszy  okazał się dla nauczycieli, którzy od pierwszego stycznia będą zarabiać o 30% więcej. I to nie tylko ci szkolni, ale również przedszkolni oraz akademiccy. Potwierdzone zostało również podniesienie popularnego 500 plus o 300 złotych. Do tego wprowadzone zostanie tzw. babciowe, czyli 1500 złotych miesięcznie dla matek powracających na rynek pracy. Nowy premier nie chciał psuć podniosłej chwili obawami o budżet, który będzie musiał jakoś wytrzymać nowe wydatki. Zabrakło też refleksji nad wpływem tych programów na inflację, której przecież wciąż daleko do pożądanych poziomów. Z tej perspektywy wrześniowa obniżka stóp procentowych okazuje się jeszcze bardziej bezsensowna. Z jednej strony ciężko krytykować NBP za rozrzutność nowej koalicji, z drugiej nie funkcjonuje on w próżni, a ryzyko rozdęcia fiskalnego było wszystkim doskonale znane.

 

W USA bez niespodzianki

 

Kluczowa dana wtorkowej sesji teoretycznie nie przyniosła niespodzianki, jednak nie oznacza to, że pozostała bez wpływu na rynki. Inflacja w Stanach zgodnie z oczekiwaniami wyniosła 3,1%. Z jednej strony oznacza to spadek względem poprzedniego odczytu, z drugiej jednak rosną obawy o uporczywość pułapu 3%. Już raz się w tym roku od niego odbiliśmy i teraz również tu pojawiają się opory. Tę ambiwalentność widać na wykresach. Eurodolar w pierwszych odruchu poszedł mocno w górę, by jednak równie szybko oddać zdobyty teren, a nawet skierować się w dół. Podobne zachowanie obserwowaliśmy na indeksach giełdowych (nie tylko amerykańskich). Oznacza to, że inwestorzy jednak czują się rozczarowani, a presja na luzowanie polityki pieniężnej kolejny raz osłabła. Decyzja FOMC już jutro i oczywiście dzisiejszy odczyt nie będzie miał na nią większego (bądź żadnego) wpływu. Impakt może być jednak widoczny w retoryce zarówno komunikatu, jak i wystąpienia prezesa Powella. W ciągu zaledwie tygodnia wiara o rychłym rozpoczęciu cyklu obniżek w Stanach mocno się skurczyła.

 

Wyłączyli zmienność

Niezależnie od tego, ile się dzieje na rynku, złoty raczej podchodzi do wszystkiego z godnym podziwu dystansem. Zmienność wobec euro w ostatnich dniach sięga zawrotnych dwóch groszy. Kurs EURPLN przycumował przy 4,34 zł i nie za bardzo ma chęci do oderwania się. Podobne ruchy obserwujemy względem funta, który oscyluje między 5,05 a 5,06 zł. Dolar, co prawda ostatnio drożeje, ale robi to w pełzającym tempie, nie mogąc sobie poradzić z oporem przy 4,03 zł.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Nvidia vs FOMC
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

To żeśmy zarobili
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Patrzenie jak spadają szyszki
Krzysztof Adamczak