pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Trump pogorszył nastroje

Trump pogorszył nastroje

12 mar 2020 Autor: Krzysztof Pawlak

Na rynkach panika trwa w najlepsze. I trudno wyrokować, co może wpłynąć w tym momencie, by skala niepewności jeszcze się nie pogłębiała. Wczoraj zły nastrój podkręcił prezydent USA – można powiedzieć, że po raz kolejny najpierw rozczarował pakietem ratunkowym dla USA, który zawierał bardzo mało konkretów. W późnych godzinach dnia poprzedniego zakomunikował, że wprowadza zakaz podróży z Europy. Początkowo inwestorzy myśleli, że zakaz będzie dotyczył również handlu, ale później zdementowano te informacje.

Giełdy szukają nowych minimów 

Największa fala wyprzedaży ma miejsce na giełdach. Zarówno parkiet amerykański jak i europejski z łatwością łamie coraz to niższe wsparcia. Niemiecki DAX spadł wczoraj poniżej 10 tys pkt. Co zrozumiałe dalej traci ropa naftowa, gdyż rynki obawiają się znacznego spadku popytu na ten surowiec. Mimo dalej spadających rentowności amerykańskich obligacji powstrzymana została deprecjacja dolara amerykańskiego. Trudno wyrokować czy to już chłodna kalkulacja inwestorów oceniająca, który kraj może najmniej ucierpieć na rozprzestrzenianiu się wirusa i stąd większe zainteresowanie dolarem. EUR/USD powrócił poniżej 1,13, choć jeszcze tydzień temu był bliski sforsowania poziomu 1,15. 

EBC przed dużym wyzwaniem

Dzisiaj sytuację gospodarczą spróbuje ratować EBC. Tylko pojawiają są poważne wątpliwości inwestorów, czy decydentów polityki monetarnej ze strefy euro na to stać. Amunicja jest mocno ograniczona, bo od dłuższego czasu już EBC prowadzi ultra luźną politykę monetarną. Do tego szefowa EBC w ostatnich dniach mocno lobbowała za tym, by to polityka fiskalna odegrała najważniejszą rolę w walce z wirusem. Tylko brak działania EBC rynki mogą odczytać jako dojście polityki monetarnej do ściany. Jest mocna presja na obniżkę choćby o 10 pkt stopy depozytowej i zwiększenie programu QE. Czy tak się stanie, trudno wyrokować, bo wśród decydentów EBC jest sporo członków z awersją do dalszego luzowania polityki pieniężnej. 

Euro może potanieć 

Istnieje spore ryzyko, że wspólna waluta ucierpi dzisiaj i się osłabi. Szczególnie jeśli zostanie obniżona stopa depozytowa i zwiększony skup aktywów. Trzeba jednak pamiętać, że ewentualne osłabienie może być chwilowe, gdyż nadal kontynuowane jest redukowanie strategii carry trade finansowanych pożyczkami w euro. Tym bardziej jeśli dalej widzimy spadki na rynkach akcji. 

Złoty traci na fali paniki na świecie i w naszym kraju

Nieco zmian przynosi dzisiejszy dzień na notowaniach złotówki. Można powiedzieć, że w końcu doszło do osłabienia krajowej waluty, która dość długo się broniła przed wyprzedażą w otoczeniu paniki na rynkach. Kurs EUR/PLN wzrósł dzisiaj ponad 4,35, a CHF/PLN podskoczył ponad granice 4,12. Inwestorzy obawiają się wejścia całego świata w recesję więc wyprzedają aktywa krajów wschodzących. Można to zrozumieć gdyż jeśli ucierpi najmocniej gospodarka w Europie, to odbije się to i na naszym kraju. Trudno będzie utrzymywać dalej wzrost na poziomie 3,5% w kolejnych kwartałach. Prezes NBP w ostatnim wywiadzie stwierdził, że recesja nam nie grozi, ale patrząc na to co się dzieje, jest to obarczone dużym ryzykiem. 


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Jen na deskach
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Złoty podąża za dolarem
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Bank Japonii może zostać zmuszony do działania
Krzysztof Pawlak