pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Słabnący dolar

Słabnący dolar

04 lut 2016 Autor: Mateusz Wielewicki

    Osłabienie amerykańskiej waluty po wczorajszych odczytach makroekonomicznych. Grecja sparaliżowana przez strajki. Przegląd kalendarza makroekonomicznego. Poprawiająca się sytuacja na złotym.

    Wczorajsze odczyty wskaźników makroekonomicznych okazały się gorsze niż oczekiwano. Jedynym pozytywnym odczytem w USA był raport ADP odnoszący się do wielkości zatrudnienia. Kolejne odczyty wypadały już znacznie gorzej. Indeks PMI dla usług wyniósł 53,2 pkt, czyli o 0,5 pkt mniej niż oczekiwali tego analitycy. W opublikowanym raporcie ISM dla usług, wynik indeksu aktywności biznesowej, obrazujący ogólne zmiany w tym sektorze gospodarczym, wyniósł 53,9 pkt wobec oczekiwanej wartości 58,5. Tak samo niekorzystnie wypadł sam indeks ISM dla usług. Jego wartość na poziomie 53,5 pkt była gorsza od prognozowanej. Tak słabe dane spowodowały znaczną obniżkę wartości dolara w stosunku do reszty walut. Od tego momentu dolar stracił już ok. 2 centy względem euro.

    Dzisiaj w całej Grecji przewidziane są strajki powszechne. Praktycznie żadna grupa zawodowa nie będą dzisiaj pracowała. Zamknięte będą m.in. stacje benzynowe, banki czy restauracje. Powodem strajku powszechnego w Grecji niezgoda na kolejne reformy. Rząd Aleksandra Tsiprasa ma przeprowadzić zmiany w systemie emerytalnym, których domagają się wierzyciele Grecji. Kraj ten pomimo zewnętrznej pomocy nadal boryka się z problemami finansowymi. Postulaty wierzycieli mają doprowadzić m.in. do wolnego stabilizowania się tej sytuacji.

    Dzisiejszy kalendarz ekonomiczny zdominowany jest przez odczyty ze Stanów Zjednoczonych. Jeszcze przed ich publikacją poznaliśmy już kilka danych z Europy. O godzinie 9:30 pojawił się raport z brytyjskiego rynku nieruchomości. Indeks cen wzrósł o 1,7% miesiąc do miesiąca względem oczekiwanego wzrostu o 0,3%. O godzinie 13:00 poznaliśmy decyzję Banku Anglii o wysokości stóp procentowych. Pozostanie ona na dotychczasowym poziomie 0,5%. Znaczące dla brytyjskiej waluty może być wystąpienie szefa Banku Anglii o godzinie 13:45.

    Po południu poznamy liczbę wniosków o zasiłki dla bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych, a także zamówienia przemysłowe oraz zamówienia na dobra użytku trwałego. Można oczekiwać, że pozytywne odczyty poprawią sytuację amerykańskiej waluty.

    Polska waluta odrabia zeszłotygodniowe straty. Najlepiej widać to na przykładzie amerykańskiej waluty, która tylko dzisiaj straciła 4 grosze i kosztuje 3,94 zł. Względem euro złotówka zyskuje dzisiaj 1 grosz, co sprawia że cena europejskiej waluty wynosi 4,40 zł. Wobec franka szwajcarskiego złotówka nadrobiła dzisiaj 3 grosze i jego koszt wynosi 3,93 zł. Funt brytyjski stracił wobec złotówki ok. 6 groszy i jego cena oscyluje w okolicach poziomu 5,75 zł.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Cięcie stóp w USA dopiero po wyborach?
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Wykresy xxxPLN – nuda czy emocje?
Dawid Górny

Komentarz walutowy

PLN ma mocne argumenty
Krzysztof Pawlak