pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Rynki czekają na środę

Rynki czekają na środę

14 mar 2016 Autor: Mateusz Wielewicki

    Azjatyckie parkiety mocno w górę. Przegląd kalendarza makroekonomicznego. Dobry dzień dla złotówki.

    Początek tygodnia na azjatyckich giełdach przyniósł powiew optymizmu dla nadchodzącego tygodnia. Główne indeksy na chińskim oraz japońskim parkiecie zanotowały ponad 1,5% wzrosty. Shanghai Composite zyskał 1,75%, a Nikkei 225 1,74%. Takie wyniki to pozytywny impuls dla światowych rynków, na których przeważa dzisiaj kolor zielony.

    Dzisiejsza karta z kalendarza nie zawiera odczytów szczególnie istotnych dla inwestorów. Od samego rana poznaliśmy miesięczną zmianę produkcji przemysłowej w Rumunii. Spadła ona o 2,3% względem ostatniego miesiąca. Niższa niż oczekiwali analitycy okazała się roczna dynamika sprzedaży detalicznej w Czechach. Wyniosła ona 4,6% względem prognozowanego wzrostu 5,4%. Dodatkowo miesięczna inflacja na Słowacji wyniosła 0,1%, podczas gdy jej prognozowana wartość wynosiła 0.

    O godzinie 11:00 poznaliśmy odczyt produkcji przemysłowej dla Strefy Euro. Jej dynamika, zarówno w ujęciu rocznym, jak i miesięcznym, pozytywnie zaskoczyła analityków. Zanotowano 2,1% wzrost miesiąc do miesiąca oraz 2,8% wzrost rok do roku. Jednakże nawet tak pozytywne dane nie były wstanie wzmocnić dzisiejszej pozycji euro.

    Ledwo opadły emocje po zeszłotygodniowej decyzji EBC, a inwestorzy już z niecierpliwością patrzą na środowe wydarzenie. Odbędzie się wówczas posiedzenie Komitetu Federalnego ds. Otwartego Rynku, na którym zapadnie decyzja odnośnie wysokości stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Analitycy nie przewidują żadnych spektakularnych ruchów FOMC i pozostawienie stóp na dotychczasowych poziomach. Bardziej znacząca od samego odczytu będzie prawdopodobnie konferencja z udziałem szefowej Yellen chwilę po ogłoszeniu decyzji.

    Dobrze w dniu dzisiejszym radzi sobie nasza rodzima waluta. Złoty odrobił po 1 groszu w stosunku do franka i euro, które kosztują odpowiednio 3,90 zł oraz 4,28 zł. Z kolei w stosunku do dolara oraz funta możemy obserwować poziomy z poprzedniego zamknięcia. Cena dolara wynosi 3,84 zł, a funta 5,52 zł.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Mocny początek złotego
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

USD nie odpuszcza, ale PLN się broni
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

SNB obniża, CHF traci
Adam Fuchs