Rynki czekają na środę

14 mar 2016 Autor: Mateusz Wielewicki

Azjatyckie parkiety mocno w górę. Przegląd kalendarza makroekonomicznego. Dobry dzień dla złotówki.

Początek tygodnia na azjatyckich giełdach przyniósł powiew optymizmu dla nadchodzącego tygodnia. Główne indeksy na chińskim oraz japońskim parkiecie zanotowały ponad 1,5% wzrosty. Shanghai Composite zyskał 1,75%, a Nikkei 225 1,74%. Takie wyniki to pozytywny impuls dla światowych rynków, na których przeważa dzisiaj kolor zielony.

Dzisiejsza karta z kalendarza nie zawiera odczytów szczególnie istotnych dla inwestorów. Od samego rana poznaliśmy miesięczną zmianę produkcji przemysłowej w Rumunii. Spadła ona o 2,3% względem ostatniego miesiąca. Niższa niż oczekiwali analitycy okazała się roczna dynamika sprzedaży detalicznej w Czechach. Wyniosła ona 4,6% względem prognozowanego wzrostu 5,4%. Dodatkowo miesięczna inflacja na Słowacji wyniosła 0,1%, podczas gdy jej prognozowana wartość wynosiła 0.

O godzinie 11:00 poznaliśmy odczyt produkcji przemysłowej dla Strefy Euro. Jej dynamika, zarówno w ujęciu rocznym, jak i miesięcznym, pozytywnie zaskoczyła analityków. Zanotowano 2,1% wzrost miesiąc do miesiąca oraz 2,8% wzrost rok do roku. Jednakże nawet tak pozytywne dane nie były wstanie wzmocnić dzisiejszej pozycji euro.

Ledwo opadły emocje po zeszłotygodniowej decyzji EBC, a inwestorzy już z niecierpliwością patrzą na środowe wydarzenie. Odbędzie się wówczas posiedzenie Komitetu Federalnego ds. Otwartego Rynku, na którym zapadnie decyzja odnośnie wysokości stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Analitycy nie przewidują żadnych spektakularnych ruchów FOMC i pozostawienie stóp na dotychczasowych poziomach. Bardziej znacząca od samego odczytu będzie prawdopodobnie konferencja z udziałem szefowej Yellen chwilę po ogłoszeniu decyzji.

Dobrze w dniu dzisiejszym radzi sobie nasza rodzima waluta. Złoty odrobił po 1 groszu w stosunku do franka i euro, które kosztują odpowiednio 3,90 zł oraz 4,28 zł. Z kolei w stosunku do dolara oraz funta możemy obserwować poziomy z poprzedniego zamknięcia. Cena dolara wynosi 3,84 zł, a funta 5,52 zł.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Bail-out wisi nad rynkiem

03 paź 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Inflacyjny szczyt coraz wyżej

30 wrz 2022

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Powrót “oznak życia” na GBP

29 wrz 2022

Krzysztof Pawlak