pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Rynki bujają w obłokach

Rynki bujają w obłokach

04 lis 2019 Autor: Krzysztof Pawlak

Czy jest aż tak dobrze

Inwestorzy na rynkach nadal w różowych okularach. Parkiety giełdowe od dobrych kilku dni notują silne wzrosty. Dzisiaj DAX pokonał granicę 13000 pkt. Co ciekawe wskaźniki wyprzedzające koniunkturę nadal wykazującą tendencję spadkową. Gospodarka światowa w dalszym ciągu hamuje. Skąd więc ten optymizm? Inwestorzy liczą na zakończenie pierwszej fazy negocjacji w wojnie handlowej między USA a Chinami. Redukcja zagrożeń obostrzeń celnych w handlu spych twarde dane makro na dalszy plan.

Mocny rynek pracy w USA

Nieznaczy to, że wszystkie dane z gospodarek są tragiczne. W ostatni piątek całkiem dobrze wypadł raport z rynku pracy z USA. Wzrosła liczba etatów, a także dynamika wynagrodzeń. Odbił również ISM dla tamtejszej gospodarki choć nadal znalazł się poniżej 50 pkt. 

Gorzej już chyba być nie może

Niestety tak dobrze nie jest w Europie. Tutaj PMI uklepują nowe dna. A choćby w Hiszpanii czy Holandii ustanowił nowe kilkuletnie minima. Czy można coś znaleźć pozytywnego? Oczywiście, że tak. To, że przemysł w strefie euro się kurczy wiemy ale na plus można zaliczyć to, że skala spadku wyhamowała. Biorąc pod uwagę ostatnie pozytywne doniesienia z frontu wojny handlowej i brexitu może się okazać, że w najbliższym czasie zobaczymy odbicie wskaźników. 

Porozumienie możliwe ale do końca sporu jeszcze daleko

Dzisiaj agencja Bloomberg doniosła, że porozumienie USA i Chin i jest blisko finalizacji. Oba obozy zastanawiają się nawet nad wyborem miejsca gdzie mogłoby ono zostać podpisane. Nadal jednak nie wiemy co to porozumienie będzie zawierać. Inwestorzy zastanawiają się co z cłami, które już są nałożone na niemal cały import z Chin. Zaskoczenie więc jest całkiem możliwe pytanie tylko w którą stronę. Biorąc pod uwagę wcześniejsze relacje to szanse są 50 na 50. 

Nieco mylny obraz

Beneficjentem pozytywnych scenariuszy na szerokim rynku jest z pewnością krajowa waluta. Może tylko dlatego polski orzeł nie reaguje na pogarszające się dane z rodzimej gospodarki. Fakt badanie ankietowe PMI nie może być brane pod uwagę tak bardzo jak np dane z GUS. Więc spadek do najniższego poziomu od 2009 roku jest nieco spaczony. Aż tak źle w polskiej gospodarce nie jest. Niemniej jednak poziomy PKB w okolicach 4% będzie ciężko utrzymać w kolejnych kwartałach. 


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Higher for longer?
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Dolar słabnie, nawet do jena!
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Inflacja na tapet cz.2
Dawid Górny