Rynki bujają w obłokach

04 lis 2019 Autor: Krzysztof Pawlak

Czy jest aż tak dobrze

Inwestorzy na rynkach nadal w różowych okularach. Parkiety giełdowe od dobrych kilku dni notują silne wzrosty. Dzisiaj DAX pokonał granicę 13000 pkt. Co ciekawe wskaźniki wyprzedzające koniunkturę nadal wykazującą tendencję spadkową. Gospodarka światowa w dalszym ciągu hamuje. Skąd więc ten optymizm? Inwestorzy liczą na zakończenie pierwszej fazy negocjacji w wojnie handlowej między USA a Chinami. Redukcja zagrożeń obostrzeń celnych w handlu spych twarde dane makro na dalszy plan.

Mocny rynek pracy w USA

Nieznaczy to, że wszystkie dane z gospodarek są tragiczne. W ostatni piątek całkiem dobrze wypadł raport z rynku pracy z USA. Wzrosła liczba etatów, a także dynamika wynagrodzeń. Odbił również ISM dla tamtejszej gospodarki choć nadal znalazł się poniżej 50 pkt.

Gorzej już chyba być nie może

Niestety tak dobrze nie jest w Europie. Tutaj PMI uklepują nowe dna. A choćby w Hiszpanii czy Holandii ustanowił nowe kilkuletnie minima. Czy można coś znaleźć pozytywnego? Oczywiście, że tak. To, że przemysł w strefie euro się kurczy wiemy ale na plus można zaliczyć to, że skala spadku wyhamowała. Biorąc pod uwagę ostatnie pozytywne doniesienia z frontu wojny handlowej i brexitu może się okazać, że w najbliższym czasie zobaczymy odbicie wskaźników.

Porozumienie możliwe ale do końca sporu jeszcze daleko

Dzisiaj agencja Bloomberg doniosła, że porozumienie USA i Chin i jest blisko finalizacji. Oba obozy zastanawiają się nawet nad wyborem miejsca gdzie mogłoby ono zostać podpisane. Nadal jednak nie wiemy co to porozumienie będzie zawierać. Inwestorzy zastanawiają się co z cłami, które już są nałożone na niemal cały import z Chin. Zaskoczenie więc jest całkiem możliwe pytanie tylko w którą stronę. Biorąc pod uwagę wcześniejsze relacje to szanse są 50 na 50.

Nieco mylny obraz

Beneficjentem pozytywnych scenariuszy na szerokim rynku jest z pewnością krajowa waluta. Może tylko dlatego polski orzeł nie reaguje na pogarszające się dane z rodzimej gospodarki. Fakt badanie ankietowe PMI nie może być brane pod uwagę tak bardzo jak np dane z GUS. Więc spadek do najniższego poziomu od 2009 roku jest nieco spaczony. Aż tak źle w polskiej gospodarce nie jest. Niemniej jednak poziomy PKB w okolicach 4% będzie ciężko utrzymać w kolejnych kwartałach.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Bez zmian po raz trzeci!

08 gru 2022

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Czy RPP podtrzyma etap pauzy?

07 gru 2022

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Wzrost stóp procentowych!?

06 gru 2022

Dawid Górny