Rynki a rynek pracy

04 sie 2017 Autor: Mateusz Wielewicki

Funt traci

Po wczorajszym posiedzeniu członków Bank Anglii osłabieniu uległa brytyjska waluta. Było to skutkiem głosowania nad zmianą sóp procentowych na Wyspach, a także późniejszej wypowiedzi szefa, Marka Carneya. W głosowaniu nad podwyżką stóp procentowych głosowało 8 członków ale tylko dwóch opowiedziało się za podwyżką, czyli mniej niż niż podczas poprzedniego głosowania. Również dobrze na funta nie podziałały słowa Carneya, a także obniżki prognoz dynamiki PKB czy problemy w obszarze płac i zaufania konsumentów. Co prawda na parze GBPUSD doszło do znacznego ruchu w dół, to i tak jej notowania pozostają na wysokich poziomach. Osłabienie funta widać dobrze w porównaniu z polskim złotym. Od wczoraj szterling potaniał o ok 6 groszy i kosztuje 4,69 zł.

Co z innymi walutami?

W stosunku do reszty głównych walut złotówka pozostaje wciąż silna. Na CHF/PLN i USD/PLN w dalszym ciągu znajdujemy się w silnym trendzie spadkowym, a co za tym idzie cena franka i dolara stopniowo tanieje, co szczególnie cieszy wszystkie osoby posiadające zobowiązania w tych walutach. Z kolei cena euro od kilku dni waha się mniej więcej w jedno groszowym przedziale. Co prawda dziś znajdujemy się w dolnej części tego bocznego kanału i euro kosztuje 4,24 zł to mało prawdopodobnym wydaje się znaczące umocnienie złotówki w stosunku do silnej wspólnej waluty.

14:30

O tej właśnie godzinie oczy wszystkich inwestorów kierowane będą w stronę Stanów Zjednoczonych. Opublikowane zostaną bowiem dane dotyczące sytuacji na tamtejszym rynku pracy. Poza zmianami zatrudnienia w sektorze pozarolniczym(NFP) poznamy również stopę bezrobocia oraz dynamikę płacy godzinowej. Dobre dane powinny dać chociaż chwilę oddechu amerykańskiej walucie.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Bail-out wisi nad rynkiem

03 paź 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Inflacyjny szczyt coraz wyżej

30 wrz 2022

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Powrót “oznak życia” na GBP

29 wrz 2022

Krzysztof Pawlak