Radykalna zmiana nastawienia do franka szwajcarskiego

28 Lip 2017

EUR/CHF przebija kolejne opory

Dzisiejszy dzień na rynkach przebiega pod znakiem dalszego mocnego osłabienia się franka szwajcarskiego. W poniedziałek EUR/CHF był jeszcze w okolicach 1,10 podczas gdy dzisiaj momentami byliśmy już blisko granicy 1,14. Co warte zauważenie odpowiadają za taki stan rzeczy tylko siły rynkowe. Od początku nie mieliśmy żadnych informacji z Szwajcarii w temacie choćby polityki monetarnej. Raczej nie odpowiada też za to SNB gdyż interwencje walutowe w tym momencie byłyby bezzasadne. Wcześniej Thomas Jordan był skłonny reagować gdzieś na poziomie 1,06 a jesteśmy znacznie wyżej.

Dlaczego nie 1,20

Widać więc sporą zmianę nastawienia inwestorów do szwajcarskiej waluty. Zdecydowanie zmniejszył się popyt na franka a do tego inwestorzy, którzy liczyli na wzrost wartości w panice zamykają pozycję stąd tak gwałtowne ruchy na tej parze. I wcale nie jest wykluczone, że kurs EUR/CHF stopniowo dotrze nawet do 1,20. Patrząc na rozszerzanie się polityk monetarnych. EBC powoli zacznie odchodzić od luźnej polityki a SNB z pewnością poczeka i bez interwencji osłabi franka na czym tak mu zależało. I to w sposób naturalny wykorzystując tylko siłę rynku.

Dolar znów słaby

Nieco w cieniu zachowania franka pozostaje waluta amerykańska. Po osiągnięciu maksimum niemal 2,5 letniego na EUR/USD w czwartek na poziomie 1,1777 kurs nieco odreagował. Odnotowaliśmy nawet spadek poniżej 1,17. Był to jednak tylko chwilowy ruch gdyż po przegranym głosowaniu w sprawie Obamacare znów zobaczyliśmy presję na dolara. Tym bardziej, że trzech republikanów zagłosowało przeciwko Trumpowi. W efekcie znów EUR/USD jest powyżej 1,17. I jeżeli głosy o ograniczeniu programu stymulacji monetarnej przez EBC będą nadal się pojawiały to raczej na tej parze zobaczymy ruchy na północ.

Gorzej od innych walut krajów wschodzących

Krajowa waluta pozostaje w dość słabej kondycji. Owszem zyskuje do dolara i franka ale wynika to z ruchów na szerokim rynku. Zauważalna jest słabość do innych walut krajów wschodzących. EUR/PLN porusza się w wąskim przedziale 4,2450-4,26.

Wstępny PKB może zaskoczyć

Dzisiaj w kalendarzu jeszcze przede wszystkim odczyty z USA. W centrum uwagi będzie wstępna wartość PKB w II kwartale. Prognoza zakłada wzrost o 2,6%. W I kwartale odnotowaliśmy bardzo słabą wartość zaledwie 1,4%. Pogorszenie danych w pierwszych 3 miesiącach roku odpowiada tak naprawde do dzisiaj za tak słabą kondycję dolara. Trzeba jednak pamiętać, że wstępne dane często znacznie odbiegały od finalnych wartości. Można się więc spodziewać podwyższonej zmienności o 14.30.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Oda do funta

24 Lut 2021

Komentarz walutowy

„To nie ma tak, że dobrze albo że niedobrze‟

23 Lut 2021

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Wielki reset

22 Lut 2021

Krzysztof Adamczak