pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Poznaliśmy wstępne PMI dla Europy

Poznaliśmy wstępne PMI dla Europy

23 paź 2015 Autor: Marcin Rogalski

Przed południem poznaliśmy wstępne odczyty indeksów PMI dla Strefy Euro oraz dla pierwszej i trzeciej największej europejskiej gospodarki. Oba odczyty okazały się lepsze od oczekiwań analityków. W przypadku Niemiec – odczyt PMI dla usług wyniósł 55,2 pkt. (oczekiwano: 54 pkt.), indeks dla przemysłu za październiku wyniósł 51,6 pkt. (oczekiwano: 51,7 pkt.).

Dla Francji oczekiwania były niższe, pomimo tego odczyty pozytywnie zaskoczyły rynek. PMI dla usług 52,3 pkt. (prognozy: 51,6 pkt.), wskaźnik dla przemysłu: 50,7 pkt. wobec oczekiwanych 50,2 pkt. Odczyt dla całej europejskiej gospodarki również bardzo optymistyczny. PMI dla przemysłu w Strefie Euro wyniosło 52 pkt., dla usług 54,2 pkt. (oczekiwania odpowiednio: 51,7 pkt. oraz 53,5 pkt.).

Pomimo lepszych odczytów euro nadal traci. Dzisiejszy dzień mija w kierunku kontynuacji wczorajszych trendów. Eurodolar spadło poniżej 1,11 USD, aktualnie testuje średnioterminową linię wsparcia, która nakreśla tegoroczny trend wzrostowy na tej głównej parze walutowej. Rozpoczęty w połowie marca kierunek na północ jest korektą zeszłorocznych spadków.

Spadki na parze EUR/USD nie pomagają naszej rodzimej walucie. Nie pomogły również dobre dane z polskiego rynku pracy. Główny Urząd Statystyczny poinformował, że na koniec września stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 9,7%, podczas gdy w sierpniu wynosiła 9,9%. Dane za poprzedni miesiąc zostały zrewidowane z poziomu 10% do 9,9%.

Złoty nadal traci, najbardziej w stosunku do dolara amerykańskiego i funta brytyjskiego. USD/PLN wyceniane jest na poziomie 3,83 zł, natomiast GBP/PLN przebił poziom 5,90 zł i pnie się ku górze. Powodów do zadowolenie nie mają również kredytobiorcy frankowi, którzy za CHF/PLN w dniu dzisiejszym płacą ponad 3,93 zł.

Jeżeli chodzi o dane makroekonomiczne na resztę dzisiejszego dnia, to warto zwrócić uwagę na godzinę 15:45. Poznamy wówczas wstępny odczyt wskaźnika PMI dla przemysłu USA. Oczekiwania rynku oscylują wokół poziomu 52,8 pkt. Poprzedni odczyt wyniósł 53,1 pkt.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Euro odpiera atak jastrzębiego FEDu
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Złoty kapituluje?
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Wciśnięta pauza
Krzysztof Adamczak