Strona główna > Komentarze walutowe > Porozumienie w sprawie Grecji coraz bliżej

Porozumienie w sprawie Grecji coraz bliżej

23 lut 2015 Autor: Krzysztof Pawlak

Wiadomość o zawarciu wstępnego porozumienia w sprawie warunkowego przedłużenia programu pomocy finansowej Grecji, o kolejne cztery miesiące, wpłynęła pozytywnie na nastroje panujące na rynkach.

Sprawa co prawda nie jest jeszcze zakończona. Grecy mają czas do końca dnia, by przedstawić kompleksowy plan, który pozwoli kontynuować program pomocowy. Ewentualne renegocjacje odłożono w przyszłość. Decyzje w sprawie akceptacji planów Hellady mają zostać podjęte we wtorek. Biorąc pod uwagę zaistniałą sytuację we wtorek porozumienie powinno zostać zaakceptowane i przez najbliższe 4 miesiące temat Grecji zejdzie z pierwszych stron gazet.

Po S&P, Moody’s jest kolejną agencją ratingową, która obniżyła wiarygodność kredytową Rosji poniżej poziomu inwestycyjnego. Wynika to z kolejnych potencjalnych sankcji gospodarczych które mogą zostać wprowadzone, utrzymujących się niskich cen ropy, a także ciągle rosnącej inflacji. Rubel negatywnie zareagował na tą informację. W najbliższych dniach jego wycena powinna zależeć w głównej mierze od wyceny ropy naftowej.

Przed południem poznaliśmy odczyt indeksu Ifo dla niemieckiej gospodarki. Wskaźnik wyniósł 106,8 i jest to najwyższy odczyt od lipca 2014 roku. Pomimo tego poziom wskaźnika rozczarował. Ekonomiści spodziewali się odczytu na poziomie 107,7. Efektem tych danych był spadek EUR/USD poniżej poziomu 1,13. W perspektywie 6 miesięcy spodziewamy się jednak poprawy kondycji niemieckiej gospodarki biorąc pod uwagę chociażby niskie ceny ropy naftowej, a także wdrożony przez EBC program QE.

O 16:00 inwestorzy poznają styczniowe wyniki sprzedaży domów na tamtejszym rynku wtórnym. Zakłada się spadek w relacji miesięcznej o 0,2 procent do poziomu 5,03 mln. Ewentualnie większy spadek powinien spowodować osłabienie dolara.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Widziałem jastrzębia cień
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Zatrudnię premiera – praca w toksycznych warunkach
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

RPP czeka na marzec
Krzysztof Adamczak