pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Politycznych rozgrywek ciąg dalszy

Politycznych rozgrywek ciąg dalszy

07 lip 2015 Autor: Marcin Rogalski

Sytuacja na rynku walutowym pozostaje nadal nieprzewidywalna. Od wczoraj obserwujemy znaczne umocnienie dolara amerykańskiego. Eurodolar obrał kierunek na południe i spadł do poziomu 1,09. Przełożyło się to na nowe maksima na parze USD/PLN, która dzisiaj odnotowała najwyższy poziom 3,84 zł. Euro w wycenie do złotego pozostaje w okolicy 4,20 zł. Frank szwajcarski nadal utrzymuje się powyżej 4,03 zł, natomiast funt brytyjski słabnie i kwotowany jest po 5,92 zł.

Wydarzeniem dzisiejszego dnia z całą pewnością jest spotkanie przywódców krajów strefy euro w Brukseli. Nadzwyczajny szczyt zostanie poprzedzony rozmowami ministrów finansów. Premier Grecji przedstawi nowe propozycje rozwiązania obecnego kryzysu, ale pojawiają się też głosy, że Ateny zgłoszą prośbę o restrukturyzację długu. Aleksis Cipras ma za sobą stanowczy głos greckiego ludu, który jest już zmęczony restrykcyjną polityką zaciskania pasa.

Wczoraj Europejski Bank Centralny odrzucił wniosek banku centralnego Grecji o zwiększeniu limitu ELA, które miało stanowić awaryjne wsparcie płynności w sektorze bankowym Grecji. Z tego powodu, pomimo obietnic premiera Ciprasa, banki w Grecji nie zostały dzisiaj otwarte.

Warto wspomnieć również o tym, że EBC poszedł krok dalej i zwiększył dyskonto na greckich obligacjach, które stanowią zabezpieczenie w ramach ELA. Takie posunięcie ze strony EBC znacząco obniża dostępność awaryjnego finansowania, co można też odbierać jako formę nacisku na premiera Grecji, aby uległ propozycji przedstawianej przez wierzycieli.

Tymczasem warto spojrzeć na sytuację makroekonomiczną w polskiej gospodarce. Dzisiaj Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło dane na temat rynku pracy. Stopa bezrobocia w czerwcu wyniosła 10,4%, jest to najniższy odczyt od ponad 6 lat. Jest to czwarty miesiąc z rzędu, kiedy sytuacja na rynku pracy się poprawia. Z ważnych danych zaplanowanych na dzisiaj, należy pamiętać, że o 14:30 poznamy podsumowanie za maj handlu zagranicznego w USA. Analitycy oczekuję, że bilans wyniesie -42,1 mld USD (poprzednio: -40,88 mld USD).


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Mocny początek złotego
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

USD nie odpuszcza, ale PLN się broni
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

SNB obniża, CHF traci
Adam Fuchs