Polityczne rozgrywki w Niemczech

27 wrz 2021 Autor: Krzysztof Pawlak

Wybory parlamentarne u naszego zachodniego sąsiada wygrywa SPD. Rozmowy o koalicji czas zacząć, wynik 26% nie daje pełni władzy. Zmiana władzy u naszego największego partnera handlowego a sprawa polska. Początek tygodnia na rynkach w optymistycznych nastrojach.

Koniec pewnej epoki

Weekendowe głosowanie w Niemczech do Bundestagu zgodnie z przewidywaniami nie przyniosło rozstrzygnięcia. Według wstępnych wyników wygrała partia SPD z 26% poparciem, miała ona tylko nieznaczną przewagę nad CDU/CSU, która osiągnęła pułap 24,1%. Co ważne po 16 latach na emeryturę odchodzi obecna kanclerz Angela Merkel, a na jej fotelu prawdopodobnie zasiądzie szef zwycięzców, a więc Olaf Scholz.

Pyrrusowe zwycięstwo

Teraz zaczną się u naszego zachodniego sąsiada polityczne rozgrywki, bo wiadomo, że SPD w związku ze zbyt mała ilością uzyskanych głosów sama rządzić nie da rady. Rozwiązania są przynajmniej trzy, a więc koalicja socjaldemokratów z zielonymi (14,8%), bądź FDP (11,5%), albo całej wspomnianej trójki. Nie można też wykluczyć stworzenia koalicji SPD z CDU/CSU, ale jest to opcja najmniej prawdopodobna, biorąc pod uwagę wzajemne pretensje z przeszłości. Jedno jest pewne: Merkel jeszcze kilka miesięcy będzie musiał piastować swój urząd, bo czekają nas kilkumiesięczne pertraktacje zanim powstanie koalicja rządząca.

Wpływ na euro

Póki co wybory w Niemczech nie miały wpływu na notowania wspólnej waluty, ale wydaje się, że jest kwestią czasu, kiedy się to zmieni. Doskonale pamiętamy, jaki sprzeciw był w Niemczech, aby nie emitować wspólnych europejskich obligacji na walkę z pandemią. Protestującym przeciw euroobligacjom przewodniczyła właśnie partia SPD. Wiele podczas kampanii mówiło się o możliwych tarciach na linii Europa-Chiny. Scholz zapowiadał obronę niemieckich interesów i walkę z olbrzymim deficytem w bilansie handlowym z Państwem Środka. Tyle teorii, bo doskonale widać, jak przemysł motoryzacyjny niemalże stanął bez półprzewodników właśnie z Chin, więc współpraca między tymi krajami jest niezbędna.

Póki co same minusy

Oczywiście wybory w Niemczech to także ważna kwestia dla naszego kraju. I trzeba przyznać, patrząc na zapowiedzi z kampanii, że można nieco obawiać się przyszłości. Po pierwsze Scholz ostro zapowiadał walkę z krajami, które “majstrują” przy praworządności i od tej kwestii chce uzależnić wypłatę unijnych środków. Wiemy, że w tym temacie wyglądamy blado i w ostatnich miesiącach podpadliśmy UE. Druga kwestia, w przypadku koalicji SPD z Zielonymi, to obrona klimatu. Sporo się mówi o tym, że Niemcy będą chcieli zakazać produkcji aut z silnikiem spalinowym i produkcji energii z węgla. Takie stanowisko mają też forsować w Unii, więc znów Polsce może się oberwać. I jeszcze jedna kwestia, a więc podejście partii socjaldemokratycznych, które mają na celu stworzenie państwa opiekuńczego. Dużo się mówi o wielu programach wsparcia dla rodzin, także tych przybywających np. z Ukrainy. I tutaj można się obawiać odpływu tej narodowości z naszego kraju za Odrę. Efekt? Z polskiego rynku pracy zniknąć mogą setki tysięcy pracowników, co odbije się na naszym przemyśle.

Mało publikacji

Początek tygodnia na rynkach przebiega w dobrych nastrojach i widzimy odbicie na giełdach. Póki co pod dywan zamieciony został temat Evergrande, chińskiego dewelopera, ale warto być czujnym i obserwować pojawiające się informacje. Krajowa waluta dzisiaj korzysta z sentymentu na rynkach i delikatnie się umacnia. EUR/PLN zszedł poniżej wsparcia na poziomie 4,60. Z ważnych danych makro dziś to zamówienia na dobra trwałe z USA o 14.30, nieco później wystąpienia członków Fed.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Bail-out wisi nad rynkiem

03 paź 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Inflacyjny szczyt coraz wyżej

30 wrz 2022

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Powrót “oznak życia” na GBP

29 wrz 2022

Krzysztof Pawlak