PKB z Niemiec pretekstem do wzrostów EUR/USD

14 lis 2017 Autor: Krzysztof Pawlak

Dzień pełen danych

Dzisiejszy dzień w końcu nie należy do nudnych, kalendarz makro zawierał bardzo dużo danych więc i wyższa zmienność musiała się pojawić. Już o 8 rano poznaliśmy dane na temat PKB niemieckiej gospodarki. Wstępne odczyty zdecydowanie przekroczyły oczekiwania analityków. Największa gospodarka strefy euro rozwija się w tempie 2,8% r/r, a patrząc k/k jest to poziom 0,8%.

Opór złamany pytanie co dalej

Był to początek fali wzrostów na głównej parze walutowej. EUR/USD dość łatwo poradził sobie z oporem na 1,17, negując tym samym formacje głowy z ramionami. Trudno w tym momencie wyrokować, czy to zakończenie korekty trwającej od końca października. Mimo wszystko tak dynamiczny ruch jest lekkim zaskoczeniem ale być może inwestorzy wykorzystali byle pretekst by wyjść z konsolidacji, która miała miejsce w ostatnich dniach.

“Lokomotywa” strefy euro na dobrym torze

Co ciekawe świetne dane z Niemiec nie przełożyły się na wyższy wynik PKB dla całej strefy euro. Odczyt ten był zgodny z prognozami, i oscyluje na poziomie 2,5% r/r. Co tym bardziej potęguje zaskoczenie takim ruchem EUR/USD na północ.

I kolejny cios w funta

Niezmiennie w odwrocie pozostaje funt brytyjski. Wczoraj winna takiej sytuacji była notka prasowa związana z wotum nieufności dla premier May. Dzisiaj poznaliśmy dane inflacyjne. I potwierdziły się słowa prezesa Banku Anglii, który mówił o tym, że presja na wzrost cen może wyhamować. Dzisiejsza publikacja może jeszcze o tym nie przesądza ale już może sygnalizować co się stanie w kolejnych miesiącach. Wszystkie wyniki, zarówno inflacji konsumenckiej jak i producenckiej, były niższe od oczekiwań analityków. Oczywiście takie twarde dane makro powodują oddalenie się terminu kolejnej podwyżki stóp na Wyspach. W efekcie funt kolejny dzień traci na wartości choć skala spadków jest nieco niższa niż wczoraj.

Czy to już szczyt

Na złotym względny spokój. Teoretycznie jednak krajowa waluta dostała solidne wsparcie w postaci danych PKB za III kwartał. Nasza gospodarka rozwija się w tempie 4,7% r/r oczekiwania były na poziomie 4,5% r/r. Pytanie czy inwestorzy doszli do wniosku, że to może być ostatni taki mocny wynik i stąd wielkiej reakcji nie było na rodzimej walucie. Kolejne odczyty mogą być niższe od 4% biorąc pod uwagę choćby brak rąk do pracy.

Przedsmak jutrzejszych danych z USA

Dzisiaj jeszcze kilka ważnych danych. O 14 mamy CPI z Polski. Nieco później o 14.30 odczyty inflacji producenckiej z USA. Można więc oczekiwać większej zmienności na parach powiązanych z amerykańskim dolarem. Wydaje się jednak, że na kumulację przyjdzie czas dopiero jutro gdy poznamy wskaźniki CPI i sprzedaż detaliczną.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Złoty na hamulcu

01 gru 2022

Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

To jeszcze nie koniec

30 lis 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Sztuka słuchania

29 lis 2022

Krzysztof Adamczak