Paradoksy popandemicznego świata

08 cze 2021 Autor: Krzysztof Pawlak

Rynki cieszą się ze słabych danych. Czy jednak publikacja z rynku pracy USA była aż tak zła? Korekta spadkowa na parze EUR/USD trudna do zainicjowania. Inwestorzy czekają na czwartek i posiedzenie EBC oraz dane o inflacji z USA.  Złoty delikatnie się osłabia.

Inny świat

Świat finansów i rządzące nim relacje zmieniły się po pandemii nie do poznania. Ot, wystarczy powiedzieć, że rynki cieszą słabsze dane, które wyłaniają się z różnych gałęzi gospodarki. Dlaczego? Ano, świat tak mocno uzależnił się od kroplówki finansowej, że nie bardzo chce w jakikolwiek sposób z niej rezygnować. Lepsze dane to znak, że powinno się powoli odcinać dopływ pustego pieniądza, a nikt tego nie chce, ba nie wie nawet, co się wtedy wydarzy. Wystarczy spojrzeć np. na giełdy, które przebijają szczyty i to zupełnie bez podstaw. Wzrosty nakręcane są przez nadmiar płynności w systemach finansowych.

Dane niekoniecznie złe

Mało tego, każde dane inwestorzy potrafią tak zrecenzować, by wyszło, że są słabe. Np. jak z piątkowymi odczytami z amerykańskiego rynku pracy. Owszem nieco niższy był poziom odbudowanych miejsc pracy, ale pamiętajmy, że w Stanach cały czas mamy hojne zasiłki dla bezrobotnych, więc chęci do pracy brakuje. Patrząc na dochody Amerykanów, tu również dane wskazały ich poziom wyższy o 2,5% niż rok wcześniej. Czy więc są to złe informacje? Nie wydaje się, ale jedno jest pewne: wyższe dostępne środki to woda na młyn dla wzrostu inflacji. Tylko że Fed utrzymuje, że pełnego zatrudnienia nie ma, więc luźna polityka monetarna jest nadal wskazana.

Istotny balast

W tej sytuacji prowadzona polityka monetarna stała się istotnym balastem dla USD. Trudno aktualnie zainicjować korektę spadkową po ostatnich wzrostach i kurs dryfuje w wąskim paśmie wahań. Czy dane o inflacji z USA w czwartek i możliwy wynik powyżej 5% zmieni nastawienie Fed? Trudno wyrokować, niemniej jednak rozdarcie wśród członków powinno być większe, a grono jastrzębi, chcących podwyższać stopy, będzie liczniejsze. Czy jednak na tyle, by podjąć, co by nie mówić trudną decyzję i zwiększyć koszt pieniądza? Tego dowiemy się już za nieco ponad tydzień.

EBC obraduje

Czwartek w tym tygodniu to nie tylko inflacja z USA, ale także posiedzenie EBC. Z pewnością decydenci polityki monetarnej strefy euro jak ognia będą się pilnować, by czasami nie rzucić słów, które mogłyby umocnić euro. Wiemy, że takie poziomy na parze EUR/USD są nieco nie pomyśli EBC. Usłyszymy więc zapewne podobne słowa jak z Fed, że inflacja, mimo że wynosi już 2%, jest niegroźna. Tylko czy to wystarczy, by euro się nie umocniło? Trzeba pamiętać, że wspólna waluta jest zawsze wyżej kwotowana niż dolar w sytuacji, gdy globalna gospodarka przyspiesza i mocno rośnie, jak widzimy to teraz. Początek roku nie sprzyjał tej tendencji, gdyż gospodarka USA nieco szybciej wyszła z kryzysu, za sprawą pakietów fiskalnych czy szybszego zaszczepienia obywateli i znoszenia restrykcji.

Nieco słabszy złoty

Krajowa waluta dzisiaj jest nieco słabsza, ale zmiany nie są duże. Kurs EUR/PLN przez moment naruszał poziom 4,45, jednak nie udało się go sforsować. Dzisiaj kurs oscyluje wokół 4,47 i może to oznaczać tworzenie się nowego wąskiego pasma wahań między 4,45 a 4,50. Czynnikiem ryzyka pozostaje jutrzejsze posiedzenie RPP, brak wzmianki o zmniejszaniu QE, bądź ruchach na stopach procentowych, co może delikatnie osłabić krajową walutę.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Czy RPP podtrzyma etap pauzy?

07 gru 2022

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Wzrost stóp procentowych!?

06 gru 2022

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Rozpędzone euro

05 gru 2022

Dawid Górny