Osoba Trumpa gwarantuje niespodzianki na G20

27 lis 2018 Autor: Krzysztof Pawlak

Lekkie napięcie

Na rynkach widoczny jest wzrost napięcia przed posiedzeniem G20. Inwestorzy przykładają do tego wydarzenia większą uwagę niż zwykle z powodu spotkania prezydentów USA i Chin. Im bliżej jednak tego wydarzenia pojawiają się coraz bardziej niespójne informacje. Z jednej strony szanse na porozumienie wydają się dość spore, ale nie można wykluczać również zaostrzenia się sporu.

Nieprzewidywalność

Ryzyko zaognienia relacji jest związane przede wszystkim z osobą Trumpa. Wczoraj opublikowany wywiad z prezydentem USA jasno daje do zrozumienia, że na żadne ustępstwa się nie zgodzi, a wręcz jest w stanie ukarać stronę chińską w przypadku nie zaakceptowania jego warunków. W ramach tego cła na 200 mld USD miałyby być podniesione z 10 do 25%. Patrząc na ten wywiad trudno więc o optymizm.

Wielkie korporacje z USA za pozytywnym scenariuszem

Z drugiej jednak strony Trump ma presję ze strony wielu wpływowych osób, które na tym konflikcie handlowym sporo tracą. Pytanie jednak czy prezydenta USA takie głosy ze swojego kraju w ogóle obchodzą. Podsumowując jednak oczekując znacznego przełomu w rozwiązaniu tego konfliktu można się będzie nieco zawieść, ale scenariuszem bazowym pozostaje wstrzymanie dalszego rozwijania się konfliktu. Jeśli taki scenariusz się spełni to możemy oczekiwać osłabienia dolara i tym samym risk on na rynkach.

Misja z gatunku niemożliwych

Dalej nic nie wiadomo w temacie Brexitu. Weekendowe porozumienie Theresy May z Unią raczej przeszło bez echa. To co dla niej najtrudniejsze rozpoczęło się teraz a więc desperackie szukanie głosów by przepchnąć tę ustawę w brytyjskim parlamencie. Misja wydaje się jednak z natury tych niemożliwych. Wydaje się, że odrzucenie ustawy jest niemal pewne biorąc pod uwagę brakujące 150 głosów. Teraz trwa walka by głosów przeciw było jak najmniej i ewentualnie po drobnych poprawkach w drugim głosowaniu uzyskać lepszy wynik i zaakceptować finalnie rozwód z UE. Sytuacja więc jest niekorzystna dla funta i to widzimy w notowaniach tej waluty dzisiaj. Wydaje się jednak, że większość niekorzystnych czynników nawet przegrane pierwsze głosowanie jest już w cenach i jeśli pojawi się nagle jakaś informacja pozytywna typu zmniejszająca się liczba głosów przeciwko ustawie to brytyjska waluta może silnie odreagować.

Bez reakcji na wydarzenia globalne

Bardzo spokojnie w tym tygodniu zachowuje się polska waluta. Nie zareagowała ani na konflikt na linii Rosja-Ukraina, ani też na ruch na południe EUR/USD. EUR/PLN znajduje się poniżej 4,30, USD/PLN w okolicach 3,7850, GBP/PLN na poziomie 4,83. Dzisiaj poza posiedzeniami członków Fed kalendarz makro jest niemal co powinno złotemu utrzymać obecne poziomy.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Jak dobrze, że to już koniec

23 wrz 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Atak jastrzębi

22 wrz 2022

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Awersja do ryzyka przed Fed

21 wrz 2022

Krzysztof Pawlak