pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Osoba Trumpa gwarantuje niespodzianki na G20

Osoba Trumpa gwarantuje niespodzianki na G20

27 lis 2018 Autor: Krzysztof Pawlak

Lekkie napięcie

Na rynkach widoczny jest wzrost napięcia przed posiedzeniem G20. Inwestorzy przykładają do tego wydarzenia większą uwagę niż zwykle z powodu spotkania prezydentów USA i Chin. Im bliżej jednak tego wydarzenia pojawiają się coraz bardziej niespójne informacje. Z jednej strony szanse na porozumienie wydają się dość spore, ale nie można wykluczać również zaostrzenia się sporu.

Nieprzewidywalność

Ryzyko zaognienia relacji jest związane przede wszystkim z osobą Trumpa. Wczoraj opublikowany wywiad z prezydentem USA jasno daje do zrozumienia, że na żadne ustępstwa się nie zgodzi, a wręcz jest w stanie ukarać stronę chińską w przypadku nie zaakceptowania jego warunków. W ramach tego cła na 200 mld USD miałyby być podniesione z 10 do 25%. Patrząc na ten wywiad trudno więc o optymizm.

Wielkie korporacje z USA za pozytywnym scenariuszem

Z drugiej jednak strony Trump ma presję ze strony wielu wpływowych osób, które na tym konflikcie handlowym sporo tracą. Pytanie jednak czy prezydenta USA takie głosy ze swojego kraju w ogóle obchodzą. Podsumowując jednak oczekując znacznego przełomu w rozwiązaniu tego konfliktu można się będzie nieco zawieść, ale scenariuszem bazowym pozostaje wstrzymanie dalszego rozwijania się konfliktu. Jeśli taki scenariusz się spełni to możemy oczekiwać osłabienia dolara i tym samym risk on na rynkach.

Misja z gatunku niemożliwych

Dalej nic nie wiadomo w temacie Brexitu. Weekendowe porozumienie Theresy May z Unią raczej przeszło bez echa. To co dla niej najtrudniejsze rozpoczęło się teraz a więc desperackie szukanie głosów by przepchnąć tę ustawę w brytyjskim parlamencie. Misja wydaje się jednak z natury tych niemożliwych. Wydaje się, że odrzucenie ustawy jest niemal pewne biorąc pod uwagę brakujące 150 głosów. Teraz trwa walka by głosów przeciw było jak najmniej i ewentualnie po drobnych poprawkach w drugim głosowaniu uzyskać lepszy wynik i zaakceptować finalnie rozwód z UE. Sytuacja więc jest niekorzystna dla funta i to widzimy w notowaniach tej waluty dzisiaj. Wydaje się jednak, że większość niekorzystnych czynników nawet przegrane pierwsze głosowanie jest już w cenach i jeśli pojawi się nagle jakaś informacja pozytywna typu zmniejszająca się liczba głosów przeciwko ustawie to brytyjska waluta może silnie odreagować.

Bez reakcji na wydarzenia globalne

Bardzo spokojnie w tym tygodniu zachowuje się polska waluta. Nie zareagowała ani na konflikt na linii Rosja-Ukraina, ani też na ruch na południe EUR/USD. EUR/PLN znajduje się poniżej 4,30, USD/PLN w okolicach 3,7850, GBP/PLN na poziomie 4,83. Dzisiaj poza posiedzeniami członków Fed kalendarz makro jest niemal co powinno złotemu utrzymać obecne poziomy.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Złoty kapituluje?
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Wciśnięta pauza
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Szlachetne gwiazdy
Krzysztof Adamczak