Strona główna > Komentarze walutowe > OPEC pod presją Trumpa

OPEC pod presją Trumpa

06 gru 2018 Autor: Krzysztof Pawlak

Posiedzenie RPP bez fajerwerków

Wczorajsze posiedzenie RPP znów nie należało do spektakularnych. Nadal główne parametry polityki pieniężnej zostały utrzymane na rekordowo niskich poziomach. Podtrzymany został również scenariusz o utrzymaniu stóp na obecnych poziomach aż do końca 2019 roku. Szczególnie, że inflacja w ostatnim okresie jeszcze nie znacznie spadła. Prezes Glapiński na konferencji stwierdził, że wzrost cen powinien przyspieszyć ale będzie on nadal kształtował się w ramach zakładanego celu NBP. Wygląda więc na to, że RPP będzie czekał na to co zrobi EBC i szybciej nie wykona żadnego ruchu. Wiele mogą wnieść również marcowe projekcje RPP.

OPEC chce zatrzymać spadki na ropie

W temacie inflacji ważnym wydarzeniem jest odbywające się posiedzenie OPEC w Wiedniu. Jest to zrzeszenie głównych eksporterów ropy naftowej na czele z Arabią Saudyjską i Rosją. W praktyce to właśnie ta organizacja decyduje o kształtowaniu się cen czarnego złota. Zbyt niskie ceny tego surowca źle wpływają na budżety tych krajów. Wystarczy jednak, że na rynkach pojawiają się spekulacje o możliwej redukcji wydobycia i cena ropy natychmiast skacze do góry.

Cięcie wydobycia raczej pewne pytanie jak duże

Wydaje się, że właśnie taki ruch zobaczymy na obecnym posiedzeniu gdyż ceny czarnego złota ubijają kolejne dna i są blisko granicy 50 USD za baryłkę. Kształtowanie cen ropy ma spory udział w tempie wzrostu cen na świecie, co w dalszej części wpływa na decyzje banków centralnych odnośnie polityki monetarnej. Jest jednak jeden element, który psuje ten idealny układ a mianowicie Trump. Prezydent USA jest przeciwny wysokim cenom ropy a biorąc pod uwagę, że Arabia chce ocieplenia stosunków może się to okazać kluczowe w decyzji OPEC.

Dane z USA pod bacznym okiem inwestorów

Wczorajszy handel na parach dolarowych był bardzo ograniczony ze względu na dzień wolny w USA związany z pogrzebem prezydenta Busha. Końcówka tygodnia powinna być jednak znacznie bardziej ciekawa. Poznamy najpierw raport ADP a później oficjalny raport z rynku pracy z USA. Rynki od pewnego czasu zakładają przystopowanie Fed z podwyżkami stóp więc dane przybierają jeszcze ważniejszego znaczenia. Jeśli okażą się więc dobre dolar znów może zyskać na wartości a temat kontynuowania zacieśniania monetarnego znów powróci.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Niemcy przeczą prawom logiki
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Odpalamy sanie
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Inflacja zaskakuje, złoty nie reaguje
Adam Fuchs