Oczy inwestorów po raz kolejny zwrócone na chińską gospodarkę

08 gru 2015 Autor: Michał Iskat

Tematem numer jeden dzisiejszego dnia jest publikacja danych makroekonomicznych z Chin. Ostatnimi czasy, w obliczu ważnych danych z USA oraz Europy, temat problemów chińskiej gospodarki zszedł nieco na drugi plan. W dniu dzisiejszym, po nocnej publikacji danych dotyczących bilansu handlowego, obawy o kondycję państwa Środka po raz kolejny odżyły.

Dane z Chin okazały się gorsze od szacunków analityków. Bilans handlowy spadł w listopadzie do 54,1 mld USD z 61,64 mld USD w październiku. Takie wskazanie zaskoczyło rynki, które przygotowane były na odczyty w okolicach 63,3 mld USD. Na rynkach surowcowych i walutach z nimi skorelowanych widoczny jest obawa spekulantów o kondycję chińskiej gospodarki.

W dniu dzisiejszym poznaliśmy wyniki produkcji przemysłowej dla Wielkiej Brytanii. Odczyt można nazwać “testem sentymentu” inwestorów do funta. Odczyt okazał się nieco lepszy od oczekiwań analityków. Produkcja przemysłowa wzrosła o 0,1% w ujęciu miesięcznym co przełożyło  się na 1,7% r/r. Dane mimo, że lepsze od oczekiwań przełożyły się na osłabienie brytyjskiej waluty. Jest to wynikiem obaw inwestorów o podwyżkę stóp procentowych przez Bank Anglii. Kluczowym terminem dla funta, będzie czwartek kiedy to poznamy decyzje BOE w kwestii stóp procentowych, a towarzyszące temu wypowiedzi będą stanowiły świetną pożywkę dla dalszych spekulacji o wysokości stóp procentowych w Wielkiej Brytanii.

W dalszej części dzisiejszego dnia brak jest zaplanowanych publikacji makroekonomicznych, które mogłyby mieć realny wpływ na notowania instrumentów finansowych. Co za tym idzie powinniśmy obserwować kontynuację trendów zapoczątkowanych w godzinach przedpołudniowych z jednoczesną niewielką zmiennością.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Jak dobrze, że to już koniec

23 wrz 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Atak jastrzębi

22 wrz 2022

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Awersja do ryzyka przed Fed

21 wrz 2022

Krzysztof Pawlak