pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Oczekiwania odnośnie stóp kluczowe dla dolara

Oczekiwania odnośnie stóp kluczowe dla dolara

20 mar 2024 Autor: Krzysztof Pawlak

Oczekiwania odnośnie do stóp kluczowe dla dolara

Dzisiejsza decyzja Fed i późniejsza konferencja skupia całą uwagę inwestorów. USD/JPY na poziomach bliskich historycznych rekordów, czy to czas na interwencję BoJ? Złoty utrzymuje status quo z wczoraj przed wieczornym posiedzeniem FOMC.

Tzw. kropki kluczowe dla notowań USD

Początek dnia rozpoczął się posiedzeniem Banku Ludowego Chin. Część inwestorów spodziewała się niespodzianki, że może dojść do obniżki stóp i tym samym podgrzania optymizmu rynkowego. Nic takiego jednak nie miało miejsca i koszt pieniądza został utrzymany. Teraz uwaga skupia się już na posiedzeniu Fed, decyzję odnośnie do stóp poznamy o 19.00, a pół godziny później rozpocznie się konferencja prezesa. Obniżka jest niemal wykluczona, nie wydaje się też, żeby wypowiedź Powella mogła wstrząsnąć rynkami. Natomiast kluczowe mogą się okazać tzw. kropki Fed, która wskazują, jaki poziom stóp procentowych widzą członkowie w kolejnych okresach. Grudniowa projekcja wskazała na 3 takie ruchy do końca tego roku, jeśli teraz zobaczymy zmianę szczególnie w kierunku mniejszej liczby ruchów, to zdecydowanie jest szansa na to, że USD się umocni. Tym bardziej że ostatnie dane o inflacji i te mierzące koniunkturę wskazują na to, że Fed może przyjąć jastrzębie oblicze i nie mieć szybko chęci na cięcie stóp. Taki scenariusz mógłby spowodować zejście EUR/USD poniżej 1,08.

Rynek prowokuje BoJ

Wczorajszy dzień przyniósł historyczną decyzję BoJ i pierwszą podwyżkę stóp od 17 lat, ale trzeba przyznać, że nadal na japońskiej walucie panuje podwyższona zmienność. USD/JPY jest na poziomach widzianych w latach 90. W pewnym sensie można się dziwić tej reakcji, skoro mówimy o podwyżce stóp i wyjściu z ujemnych wartości, także zrezygnowano z kontroli krzywej dochodowości, ale inwestorzy nie wierzą, że decydenci polityki monetarnej pójdą za ciosem i dokonają kolejnych kroków w szybkiej perspektywie. BoJ jednak może się zdecydować, by powstrzymać nadmierną słabość swoją waluty i dokonać interwencji na rynku FX.

Mocne dane

Dzisiaj krajowa waluta będzie podporządkowana temu, co się dzieje na szerokim rynku i reakcji USD na wieczorne posiedzenie Fed. Warto jednak wspomnieć o dzisiejszych danych opublikowanych przez GUS. Pozytywnie zaskoczyły dane o płacach w sektorze korporacyjnym, które wzrosły 12,9% w lutym, przy prognozach 11,3%. Również produkcja przemysłowa przebiła oczekiwania 2,6% i wyniosła 3,3%. Inflacja PPI zaskoczyła większym spadkiem i osiągnęła -10,1%. Cały pakiet danych wskazuje jednoznacznie na siłę polskiej gospodarki, co tylko będzie potwierdzać sensowność prowadzenia w kolejnych miesiącach jastrzębiej polityki monetarnej przez RPP. Krajowa waluta dzisiaj utrzymuje stan z wczoraj, EUR/PLN utrzymuje się tuż nad granicą 4,32, z kolei USD/PLN powyżej 3,98.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Polacy odpoczywają, bankierzy działają
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Polacy świętują, Amerykanie decydują o stopach
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Interwencja Banku Japonii?
Dawid Górny