pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Niemcy będą zarabiać więcej. Draghi nie chce cięcia stóp.

Niemcy będą zarabiać więcej. Draghi nie chce cięcia stóp.

26 paź 2016 Autor: Krzysztof Adamczak

Inflacja pomaga dolarowi australijskiemu, przemówienie Draghiego, Niemcy podnoszą płacę minimalną.

W Australii inflacja ma się dobrze.

    W dzisiejszym kalendarzu nie ma zbyt wielu istotnych odczytów. W takich warunkach uwaga inwestorów skierowana została na Antypody. Tamtejszy odczyt inflacji pozytywnie zaskoczył. Ceny wzrosły o 1,3% w skali roku przy oczekiwaniach na poziomie 1,1%. Lokalna waluta znacząco się umocniła po odczycie. Dobre dane sprawiają, że wraca temat podnoszenia stóp procentowych, co jeszcze bardziej wspiera lokalną walutę.

Draghi tłumaczy się w Berlinie.

    Wczorajsze wystąpienie prezesa EBC nie przyniosło niespodzianek. Włoch bronił polityki prowadzonej przez europejski bank centralny. Przyznał, że jest świadom negatywnych skutków niskich stóp, jednak nie uważa, by były one znaczące dla państw strefy euro. Podkreślił zasługi EBC w walce z deflacją. Nie odniósł się jednak do wygasającego w przyszłym roku programu skupu aktywów. W przemówieniu królowały ogólniki i fakty dobrze znane, przez co euro raczej na nie nie reagowało.

Niemcy zarobią więcej.

    Szacuje się, że około 4 mln naszych zachodnich sąsiadów otrzymuje minimalne wynagrodzenie. Od przyszłego roku mogą oni liczyć na podwyżkę rzędu 34 eurocentów za godzinę pracy. Od stycznia “godzinówka” ma wynieść 8,84 euro, co w przeliczeniu na pełny etat da 1477 euro miesięcznie. Płaca minimalna w Niemczech jest nowym tworem. Została wprowadzona dopiero w 2015 roku przez obecną kanclerz.

Złoty dzisiaj traci.

    Euro obecnie drożeje o dwa grosze i należy za nie zapłacić 4,32 zł. Podobnie zachowuje się frank szwajcarski, który nieśmiało próbuje forsować poziom 4 złotych. Funt oraz dolar kosztują mniej więcej tyle samo co wczoraj.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Wielkanocny prezent, czyli inflacja 1,9%!
Dawid Górny

Komentarz walutowy

USD/PLN za 4 PLN, ale tylko przez chwilę
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Kurz opadł, nic się nie zmieniło
Krzysztof Adamczak