pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Mocniejszy dolar psuje klimat na PLN

Mocniejszy dolar psuje klimat na PLN

26 lip 2022 Autor: Krzysztof Pawlak

Nerwowe wyczekiwanie na jutrzejsze posiedzenie Fed. EUR/USD w tendencji spadkowej, co może oznaczać, że inwestorzy liczą na wyższą podwyżkę stóp procentowych w USA. Indeks Ifo z Niemiec wskazuje na problemy gospodarcze u naszego zachodniego sąsiada. Złoty znów traci rezon po mocnym początku tygodnia. 

Czekając na jutro

Na rynkach czuć już napięcie przed tym co może zrobić jutro Fed. Posiedzenie decyzyjne odbędzie się o 20.00, ale tym razem nie poznamy nowych projekcji makro. Scenariusz bazowy zakłada wzrost kosztu pieniądza o 75 pkt bazowych, co jak na standardy i wcześniejsze decyzje banku centralnego USA jest i tak wartością wysoką. Można powiedzieć, że Fed nigdy nie był zmuszony aż do tak gwałtownych ruchów. Część analityków widzi jutrzejszą podwyżkę stóp nawet o 1%, więc skala oczekiwań jest dość wysoka. Uwaga inwestorów powinna skupić się również na późniejszej konferencji prasowej Powella, która może dać sygnalizację co do dalszych ruchów Fed. Kolejne posiedzenie odbędzie się we wrześniu, ale do tego czasu dużo jeszcze może się zmienić. Docelowy koszt pieniądza w USA w tym roku ma być na poziomie 3,5%. 

Duży ruch

Wspominaliśmy o dużych oczekiwaniach względem Fed i są one widoczne na notowaniach EUR/USD. Kurs głównej pary walutowej świata obiera dzisiaj zdecydowanie kierunek południowy i widzimy spadek o niemal 1%, co jest znacznym wynikiem jak na rynek FX. Czy amerykańscy decydenci mogą zaskoczyć i zaburzyć siłę dolara? Nie można tego wykluczyć, niemniej wydaje się, że EBC i tak będzie bardziej ostrożniejszy niż Fed, co będzie faworyzować USD w tej parze i spodziewamy się powrotu w okolice parytetu. 

Kwestia gazu kluczowa

Do tego kolejne wskaźniki sygnalizują problemy gospodarcze państw Europy. Wczorajszy Ifo z Niemiec wskazuje, że w ciągu pół roku u naszego zachodniego sąsiada pojawi się recesja. Owszem, jak czytamy w komunikacie jest to uzależnione od dostaw gazu z Rosji, ale chyba nikt nie ma wątpliwości, że Putin odkręci go na pełną moc. Wygląda na to, że prezydent Rosji wykorzysta ten surowiec jako straszak na nasz kontynent, by realizować swoje cele. Wystarczy powiedzieć, że kilka dni temu gaz płynął do Europy, ale już zmniejszono jego przesył do raptem 20%. Takich sytuacji będzie niestety więcej, aż strach pomyśleć jak będzie to wyglądało zimą. Czynnik ten będzie kluczowy dla gospodarki strefy euro i faktycznie może być przyczyną pojawienia się recesji. 

Pojawiły się schody

Krajowa waluta rozpoczęła tydzień bardzo dobrze, ale dzisiaj umocnienie znacznie wyhamowało. Kurs EUR/PLN czy USD/PLN wymazały przez moment połowę letnich szczytów i osiągnęły odpowiednio 4,70 i 4,60. Dzisiaj jednak sytuacja uległa zmianie za sprawą mocniejszego USD na szerokim rynku. Inwestorzy oczekują, że Fed może złagodzić jastrzębi ton, tylko że jeszcze nie w tym momencie. Jutrzejsza podwyżka wywinduje koszt pieniądza w USA powyżej 2%, co będzie sprzyjało atrakcyjności inwestowania środków w dolara amerykańskiego. Turbulencje na naszej walucie więc są spore, wystarczy spojrzeć, że EUR/PLN jest już dzisiaj ponad 4 grosze wyżej, a USD/PLN już prawie 7 groszy. Jest to z pewnością jasny sygnał, że jeżeli Fed nie zaskoczy np. niższą podwyżką stóp procentowych, to dalsze odzyskiwanie pola przez naszego „orła” może być trudne. Nie pomógł naprawdę niski odczyt bezrobocia w naszym kraju na poziomie 4,9%, który pokazuje, że ze znalezieniem pracy w Polsce nie ma problemu, wynik w kolejnym miesiącu może być jeszcze niższy, bo wejdzie czynnik prac sezonowych. 


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Jen na deskach
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Złoty podąża za dolarem
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Bank Japonii może zostać zmuszony do działania
Krzysztof Pawlak