pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Krajobraz po expose, rynki czekają na FOMC

Krajobraz po expose, rynki czekają na FOMC

18 lis 2015 Autor: Michał Iskat

Tematem numer jeden dzisiejszego dnia jest expose nowego premiera polskiego rządu. O godzinie 11.00 Beata Szydło zaprezentowała swoje plany i pomysł na nowy kształt Polski. Głównym zarzutem dla ponad godzinnego wystąpienia jest bardzo mała szczegółowość. W praktyce usłyszeliśmy te same ogólnikowe hasła które politycy PiS powtarzali przez całą kampanię wyborczą.

Rynek po raz kolejny otrzymał porcję obietnic stanowiących wydatki dla budżetu państwa bez wyraźnego wskazania źródeł ich finansowania. Inwestorzy są już znudzeni i czekają na moment w którym nowy rząd jasno wskaże, które obietnice zrealizuje i w jaki sposób je sfinansuje. Niestety nowa władza odwleka ten moment bardzo umiejętnie.

Rynek przyjął wystąpienie nowej premier raczej spokojnie. Zarówno na rynku walutowym jak również na warszawskim parkiecie nie zaobserwowaliśmy znaczących ruchów. Co prawda na GPW widoczna była delikatna nerwowość podczas samego wystąpienia jednak po jego zakończeniu sytuacja się uspokoiła. Jedynie sektor energetyczny z wielkim niepokojem przyjął plany objęcia go szczególną uwagą przez nowy rząd i na chwilę obecną jest dość mocno wyprzedawany (spadek ponad 3%).

W dniu dzisiejszym kalendarz makroekonomiczny obfituje w publikacje. O godzinie 14.00 poznamy kondycję rodzimego rynku pracy. Główny Urząd Statystyczny zaprezentuje dane dotyczące przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzenia w październiku. Pół godziny później  na rynek napłyną odczyty z amerykańskiego rynku nieruchomości. Inwestorzy poznają liczbę wydanych pozwoleń na budowę nowych domów oraz liczbę rozpoczętych budów w październiku.

Najważniejszym wydarzeniem dzisiejszego dnia będzie publikacja protokołu z posiedzenia FOMC. Publikacja nastąpi jak zawsze o godzinie 20, czyli po zakończeniu dnia na europejskich parkietach. Oczekiwania inwestorów w kwestii protokołu są mocno wyśrubowane. Po jastrzębim raporcie w październiku oraz dobrych danych z amerykańskiego  rynku pracy rynki mocno wierzą w podwyżkę stóp procentowych w grudniu i to właśnie przez pryzmat tych oczekiwań interpretowany będzie dzisiejszy protokół.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Jen na deskach
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Złoty podąża za dolarem
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Bank Japonii może zostać zmuszony do działania
Krzysztof Pawlak