Bezrobocie w Skandynawii, kredyty w USA oraz kondycja naszej gospodarki.

Na rynkach wyraźnie można odczuć stan zawieszenia. Wszyscy wstrzymują oddech i wyczekują wieści znad Tamizy. W mediach dominują sondaże oraz debata nad ewentualnym Brexitem. W takich warunkach większość inwestorów czeka już na czwartek a nawet i piątek. Na tak płytkich rynkach nad wyraz dobrze radzi sobie polski złoty, który jest dzisiaj jedną z najsilniejszych walut.

Rano opublikowane zostały raporty dotyczące bezrobocia w dwóch krajach skandynawskich. W Szwecji wzrosło ono do 7,6% pomimo, że spodziewano się spadku do poziomu 7,2%. Lepiej sytuacja wygląda w Norwegii, gdzie stopa bezrobocia wyniosła 4,6% co było wynikiem lepszym od oczekiwań jak i od poprzedniego odczytu. Dobry wynik nie pomógł jednak koronie, która traci wobec złotego ponad 0,5% i obecnie kosztuje 0,468 zł. Jeszcze więcej traci szwedzka waluta, która tanieje 0,8% i również kosztuje 0,468 zł.

O 13:00 ze Stanów napłynęły dane dotyczące kredytów hipotecznych. Liczba wniosków wzrosła o 2,9% co powinno zostać pozytywnie odebrane zwłaszcza, że tydzień temu odnotowano spadek. Dla dolara jednak ważniejsze będą jutrzejsze odczyty dotyczące wniosków o zasiłki dla bezrobotnych.

Godzinę później Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące koniunktury w Polsce. Najsłabiej wygląda sytuacja w budownictwie gdzie wskaźnik wyniósł -1,4 pkt i był słabszy niż w zeszłym miesiącu. Wyniki dla handlu i przemysłu były dodatnie choć również niezadowalające. Słabszą sytuację w gospodarce dostrzegają również gospodarstwa domowe. Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej wyniósł -6,5 pkt.

Dane te mają jednak tylko charakter podglądowy i raczej nie wpływają na rynek walutowy. Polski złoty od rana umacnia się wobec pozostałych walut. Euro obecnie kosztuje 4,38 zł, frank – 4,04 zł, dolar 3,88 zł a funt – 5,69 zł.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Chęć jest, tylko możliwości brakuje

30 Paź 2020

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

To nie strach, to już panika

29 Paź 2020

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Tama pękła

28 Paź 2020

Krzysztof Adamczak