Katalizatorem zmian na walutach rynek akcyjny

07 lut 2018 Autor: Krzysztof Pawlak

Czekamy z wnioskami

Wczorajszy dzień przyniósł nieco uspokojenie nastrojów na rynkach. Jeszcze póki co jest za wcześnie osądzać czy już jest po panicznych ruchach inwestorów, które miały początek w piątek a przede wszystkim w poniedziałek. Można też śmiało zaryzykować stwierdzenie, że rynki od początku roku 2018 nie działają normalnie.

Automaty nastawione optymistycznie

Ani styczniowe nieprzerwane wzrosty nie były czymś oczywistym ani też zachowanie graczy szczególnie w poniedziałek. Źródła z głównych parkietów mówią, że za odbicie na rynkach po fali wyprzedaży odpowiadają automaty. Prowzrostowe ich zaprogramowanie wykorzystuje niższe ceny i zajmuje pozycje długie na aktywach. Dzięki temu wczoraj oglądaliśmy w USA niemal 2% wzrosty. Nieco słabiej wypadły indeksy europejskie notują zwyżki o około 0,5%. Podsumowując jednak to tąpnięcie na rynkach będzie w najbliższych dniach z tyłu głowy inwestorów. Wydaje się, że ten nadmierny optymizm już nie wróci na rynki. Raczej można oczekiwać stabilizacji cen aktywów.

Dolar korzysta z zamieszania

Napewno na ostatnich zawirowaniach skorzystał dolar. Notowania choćby do euro nie są już w okolicach 1,25 a na poziomach bliskich 1,2330. Również para EUR/CHF obrazująca sentyment na rynkach systematycznie porusza się na północ. Może to świadczyć o powrocie apetytu na ryzyko na rynkach.

Mało danych ale zmienność duża

Dzisiaj kalendarz na rynkach nie wyglądał zbyt obiecująco. O 8 rano poznaliśmy dane o produkcji przemysłowej z Niemiec. Wynik okazał się nieco niższy od prognoz ale został zignorowany przez inwestorów gdyż historycznie na koniec roku produkcja nigdy nie wypadała zbyt okazale. I tak naprawdę do godziny 14.30 a więc wystąpienia Dudleya z Fed brakowało już istotnych publikacji. W dalszej części dnia jeszcze wystąpienie Evansa z Fed o godzinie 16.15.

RPP decyduje a raczej już decyzja znana od pewnego czasu

Podczas gdy na szerokim rynku brakuje ważnych danych makro co oczywiście nie oznacza, że zmienność jest niska, w Polsce mamy posiedzenie RPP. Decyzję o stopach już znamy i zgodnie z przewidywaniami pozostały one na niezmienionym poziomie. Istotna z pewnością będzie konferencja prezesa Glapińskiego. Teoretycznie znów powinno o sobie znać jego gołębie nastawienie a tym samym pozostawienie stóp na poziomie 1,5% przez cały rok 2018. Inwestorzy zastanawiają się czy podjęty zostanie temat mocnej polskiej waluty. Wydaje się jednak, że nawet mocno łagodny przekaz nie powinien przecenić krajowej waluty.

Co z giełdą w USA

Ważniejszy może się okazać początek handlu w USA. Tym bardziej, że kontrakty sygnalizują niecałe 1% spadków na głównych indeksach. Jeśli wywołała to znów panikę to z pewnością zobaczymy odpływ kapitału z rynków wschodzących. Trzeba jednak pamiętać, że ostatnio wcale nie oznacza to deprecjacji krajowej waluty. Pytanie czy do czasu czy złoty jest powoli traktowany jako bezpieczna lokata kapitału.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Inflacyjny szczyt coraz wyżej

30 wrz 2022

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Powrót “oznak życia” na GBP

29 wrz 2022

Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Taka akcja, żebyś dał piątaka

28 wrz 2022

Krzysztof Adamczak