pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Katalizatorem zmian na walutach rynek akcyjny

Katalizatorem zmian na walutach rynek akcyjny

07 lut 2018 Autor: Krzysztof Pawlak

Czekamy z wnioskami

Wczorajszy dzień przyniósł nieco uspokojenie nastrojów na rynkach. Jeszcze póki co jest za wcześnie osądzać czy już jest po panicznych ruchach inwestorów, które miały początek w piątek a przede wszystkim w poniedziałek. Można też śmiało zaryzykować stwierdzenie, że rynki od początku roku 2018 nie działają normalnie.

Automaty nastawione optymistycznie

Ani styczniowe nieprzerwane wzrosty nie były czymś oczywistym ani też zachowanie graczy szczególnie w poniedziałek. Źródła z głównych parkietów mówią, że za odbicie na rynkach po fali wyprzedaży odpowiadają automaty. Prowzrostowe ich zaprogramowanie wykorzystuje niższe ceny i zajmuje pozycje długie na aktywach. Dzięki temu wczoraj oglądaliśmy w USA niemal 2% wzrosty. Nieco słabiej wypadły indeksy europejskie notują zwyżki o około 0,5%. Podsumowując jednak to tąpnięcie na rynkach będzie w najbliższych dniach z tyłu głowy inwestorów. Wydaje się, że ten nadmierny optymizm już nie wróci na rynki. Raczej można oczekiwać stabilizacji cen aktywów.

Dolar korzysta z zamieszania

Napewno na ostatnich zawirowaniach skorzystał dolar. Notowania choćby do euro nie są już w okolicach 1,25 a na poziomach bliskich 1,2330. Również para EUR/CHF obrazująca sentyment na rynkach systematycznie porusza się na północ. Może to świadczyć o powrocie apetytu na ryzyko na rynkach.

Mało danych ale zmienność duża

Dzisiaj kalendarz na rynkach nie wyglądał zbyt obiecująco. O 8 rano poznaliśmy dane o produkcji przemysłowej z Niemiec. Wynik okazał się nieco niższy od prognoz ale został zignorowany przez inwestorów gdyż historycznie na koniec roku produkcja nigdy nie wypadała zbyt okazale. I tak naprawdę do godziny 14.30 a więc wystąpienia Dudleya z Fed brakowało już istotnych publikacji. W dalszej części dnia jeszcze wystąpienie Evansa z Fed o godzinie 16.15.

RPP decyduje a raczej już decyzja znana od pewnego czasu

Podczas gdy na szerokim rynku brakuje ważnych danych makro co oczywiście nie oznacza, że zmienność jest niska, w Polsce mamy posiedzenie RPP. Decyzję o stopach już znamy i zgodnie z przewidywaniami pozostały one na niezmienionym poziomie. Istotna z pewnością będzie konferencja prezesa Glapińskiego. Teoretycznie znów powinno o sobie znać jego gołębie nastawienie a tym samym pozostawienie stóp na poziomie 1,5% przez cały rok 2018. Inwestorzy zastanawiają się czy podjęty zostanie temat mocnej polskiej waluty. Wydaje się jednak, że nawet mocno łagodny przekaz nie powinien przecenić krajowej waluty.

Co z giełdą w USA

Ważniejszy może się okazać początek handlu w USA. Tym bardziej, że kontrakty sygnalizują niecałe 1% spadków na głównych indeksach. Jeśli wywołała to znów panikę to z pewnością zobaczymy odpływ kapitału z rynków wschodzących. Trzeba jednak pamiętać, że ostatnio wcale nie oznacza to deprecjacji krajowej waluty. Pytanie czy do czasu czy złoty jest powoli traktowany jako bezpieczna lokata kapitału.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Kurz opadł, nic się nie zmieniło
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Bitwa o NBP
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Rynek myje okna
Krzysztof Adamczak