pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Inwestorzy uodpornieni na działania Korei Północnej

Inwestorzy uodpornieni na działania Korei Północnej

05 wrz 2017 Autor: Krzysztof Pawlak

Brak reakcji na rynkach

Początek dzisiejszego dnia to znów niepokojące informacje z Korei Północnej. Tym razem nie był to znów test rakiety ale gotowość do takiego czynu jeszcze przed Świętem narodowym w tym kraju 9 września. Reakcji na walutach jednak większej nie było. Aktywa ryzykowne nie ucierpiały i nie doszło do przeceny.  Widać od pewnego czasu, że inwestorzy nieco na chłodno przyjmują informacje z tej części świata i nie wyprzedają ryzykownych aktywów. Dopóki Trump nie zaostrzy języka na bardziej bojowy taki stan rzeczy powinien zostać utrzymany.

PMI w centrum uwagi

Dzisiaj w kalendarzu pojawiły się odczyty PMI z sektora usług dla strefy euro i Wielkiej Brytanii. Dla obszaru wspólnoty wyniki okazały się nieco gorsze od prognoz. Widać więc, że aktywność gospodarcza nieco osłabła w ostatnich tygodniach. Mimo to jednak szef ekonomistów instytucji badawczej uważa, że wzrost gospodarczy na poziomie 2,1% w 2017 roku powinien zostać utrzymany. Byłby to całkiem dobry wynik biorąc pod uwagę ostatnie lata, i z pewnością ucieszyłby EBC. Który mógłby sobie przypisać sukces w postaci pobudzenia wzrostu gospodarczego wprowadzeniem programu QE, a ogólniej rzecz biorąc prowadzeniem odpowiednio polityki monetarnej.  

Znów negatywne informacje

Powodów do optymizmu nie ma za to w Wielkiej Brytanii. Odczyt jest najgorszy od niemal roku. I to w sektorze usług, który napędza wzrost gospodarczy w tym kraju. Wynik jest potwierdzeniem stanu sporej niepewności na Wyspach związanych z Brexitem. Biorąc pod uwagę politykę monetarną to w tym momencie konieczna jest dalsza stymulacja by pobudzić wzrost gospodarczy mimo dość wysokiej inflacji. Jest to oczywiście niekorzystny splot informacji dla funta, który dzisiaj jednak nie stracił zbyt wiele.

Lepiej od innych walut krajów wschodzących

Krajowa waluta kontynuuje wzrosty. Jest to z pewnością nadal pokłosie pozytywnych informacji ze strony Moody’s. Złoty w relacji do euro był już blisko granicy 4,23. Coraz wyższe prognozy krajowej gospodarki mogą sugerować wcześniejsze ruchy ze strony RPP i szybsze zacieśnianie polityki monetarnej. Jutrzejsze posiedzenie RPP może więc być znacznie ciekawsze od poprzednich dość nudnych i przewidywalnych.

Brak publikacji

Kalendarz do końca dnia pozostaje już niemal pustych więc większych ruchów na walutach nie ma się co spodziewać. Inwestorzy mogą się jednak już ustawiać pod posiedzenie EBC w czwartek.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Walutowy rollercoaster
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Nowe realia
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Odreagowanie (nie tylko na PLN)
Dawid Górny