pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Inflacja z USA a zielone światło do dalszych działań Fed

Inflacja z USA a zielone światło do dalszych działań Fed

12 sty 2018 Autor: Krzysztof Pawlak

Sporo się dzieje

Nie ma wątpliwości, że ten tydzień na rynkach finansowych jest bardzo ciekawy. Nastąpiło wiele zwrotów sytuacji szczególnie patrząc przez pryzmat waluty amerykańskiej i wspólnej europejskiej. Pierwsza fala wzrostów na EUR/USD nastąpiła wczoraj po publikacji minutek z ostatniego posiedzenia EBC. Przekaz z nich wynikający można było odebrać jako zdecydowanie jastrzębi. Wniosek jaki się nasunął może sugerować, że program QE może zostać zakończony w 2018 w obliczu stabilnego wzrostu gospodarczego. Oczywiście to nie oznacza, że stopy procentowe zostaną podniesione, mogą pozostać na niskim poziomie w dłuższym okresie aż do wzrostu inflacji ponad 2%.

Zapiski z grudniowego posiedzenia

Skala ruchu po tej publikacji mogła jednak zaskakiwać. Owszem wzrost gospodarczy w strefie euro postępuje ale bank centralny w żaden sposób nie zmienił parametrów polityki monetarnej ani jasno nie zasugerował ich zmian w przyszłości. A, że retoryka ma się zmienić to nie oznacza już teraz decyzji o zakończeniu programu QE. Tym bardziej, że pamiętając słowa prezesa podczas grudniowej decyzji można było jasno stwierdzić, że miał on gołębie nastawienie stąd odebranie zapisków z tego samego posiedzenia teraz zupełnie odwrotnie może dziwić.

O podwójnym szczycie można raczej zapomnieć

Dzisiaj doszło do kolejnej fali umocnienia EUR/USD. Przebicie ostatniego maksimum na poziomie 1,2090 może już odłożyć myślenie o podwójnym szczycie na głównej parze. Tym bardziej, że jesteśmy już w okolicach 1,2130. Katalizatorem dzisiejszych zmian była informacja z Niemiec o przełomie w sprawie koalicji rządzącej. Inwestorzy uwierzyli w porozumienie, które nieco odsuwa ryzyko polityczne tym bardziej przed wyborami w innym kraju europejskim a mianowicie we Włoszech. A co ważne nowe porozumienie zawiera między innymi zwiększenie wydatków na cele społeczne czy inwestycje. A co chyba najważniejsze na redukcję podatków. Taka stymulacja fiskalna była by dobra dla całej strefy euro jak również i dla Polski.

Zaskoczenie mało prawdopodobne

Punktem kulminacyjnym dzisiaj będą dane o inflacji z USA o 14.30. Wzrost cen w Stanach pozostaje słaby do tego stopnia, że może to spowodować odsunięcie podwyżek stóp przez Fed w czasie. Stąd dzisiejsze dane są bardzo istotne. A presja na dolara pozostaje ogromna choćby dlatego, że wczoraj dane o inflacji producenckiej rozczarowały. Każdy niższy odczyt niż spodziewane 1,7% wpłynie na wyprzedaż dolara. W tym kontekście mniejszą wagę dzisiaj będzie miała sprzedaż detaliczna. Inwestorzy doceniają jej tempo ale wpływu to na wzrost cen nie ma.

Powinno być dobrze

Na krajowej walucie względny spokój. Stabilnie w obliczu wzrostów EUR/USD zachowuje się EUR/PLN. Siła europejskiej waluty wpływa pozytywnie na złotego w przypadku innych głównych par. USD/PLN testował dzisiaj 3,43 a CHF/PLN byl bliski ostatnich minimów. Tak naprawdę sytuację może odmienić jedynie wysoki wskaźnik inflacji z USA znacznie przekraczający prognozy. Byłoby to jednak zaskoczenie.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Dwa bieguny inflacji
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

EUR/USD znów zatrzymany przy 1,08 USD
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Wzrok skierowany dzisiaj za ocean
Krzysztof Pawlak