Inflacja przekreśla niemal podwyżkę stóp w USA w tym roku.

14 wrz 2017 Autor: Krzysztof Pawlak

Wracamy do zapowiedzi z kampanii Trumpa

Dolar od wczoraj zyskiwał na szerokim rynku. Była to konsekwencja wznowienia rozmów o koniecznej reformie podatków w USA. W końcu ten temat użyty jeszcze w kampanii prezydenckiej Trumpa wywołał spore umocnienie amerykańskiej gospodarki. Problem jednak jaki się z czasem pojawił to brak porozumienia między Białym Domem a Kongresem. Trump zyskał sobie sporo przeciwników nawet w swojej partii. Inwestorzy więc nieco jeszcze z dystansem podchodzą do tego tematu. Prawdopodobieństwo, że stymulacja fiskalna nastąpi spadło niemal do zera w ostatnich tygodniach.

Inflacja nie spada ale to nie jest argument za podwyżką stóp

Dzisiaj uwaga inwestorów skupiona była przede wszystkim na odczytach inflacji z USA. Ostatnie pół roku to dość systematyczny spadek CPI z 2,3% na 1,7%. Analitycy oczekiwali dalszego do poziomu 1,6%. Tak się jednak nie stało okazało się, że inflacja zatrzymała się i wyniosła podobnie jak w poprzednim okresie 1,7%. Początkowo inwestorzy zareagowali mocnym umocnieniem dolara, EUR/USD spadł do poziomu 1,1840. Szybko jednak główna para odzyskała siły i wróciła do poziomu sprzed publikacji w granicach 1,19. Widocznie inwestorzy stwierdzili, że owszem tempo inflacji się zatrzymało ale wcale to nie jest argument za podwyżką stóp w USA jeszcze w tym roku. Stąd można oczekiwać rewizji członków Fed przyszłej wysokości stóp. Oczywiście byłby to czynnik wywołujący presję spadkową na dolara.

Usunięcie komunikatu o zbyt mocnej walucie

Dzisiaj mieliśmy także posiedzenie banku centralnego Szwajcarii. Zgodnie z naszymi przypuszczeniami znacznie obniżono prognozy wzrostu gospodarczego. Co nieco zaskoczyło nie było mowy o przewartościowanym franku. Ale też trzeba mieć świadomość, że w relacji do euro już dawno nie byliśmy na takich poziomach. Prezes Jordan mógł straszyć interwencją przy poziomach 1,06 a teraz mamy okolice 1,15. Ale niewykluczone też, że teraz Szwajcaria płaci koszt w postaci niższego tempa wzrostu wskutek wcześniejszej mocnej waluty. Podsumowując samo posiedzenie było mniej gołębie niż przypuszczano więc nie powinno wywrzeć dużej presji spadkowej na szwajcarską walutę w najbliższych dniach. Owszem frank osłabił się do euro ale dość nieznacznie.

Bank Anglii nie zamyka sobie drogi

O 13 napłynął komunikat po posiedzeniu Banku Anglii. Zmian w polityce monetarnej zgodnie z oczekiwaniami nie było. Rozkład członków w głosowaniu także się nie zmienił, tylko dwóch głosowało za podwyższeniem stóp pozostali za brakiem zmian. Stwierdzono, że w niedługim czasie będzie trzeba nieco obniżyć skale skupu aktywów w obliczu rosnącej inflacji. Teoretycznie więc funt dostał argument za umocnieniem. I po samym komunikacie sporo zyskiwał na szerokim rynku.

Krajowa waluta traci do funta

Krajowa waluta traci oczywiście najbardziej do funta gdzie obserwujemy ponad 7 groszowy wzrost. Do pozostałych walut obserwujemy stabilizację kwotowań. Chwilę po publikacji odczytu inflacji z USA złotówka traciła do dolara ale bardzo szybko USD/PLN powrócił w okolice 3,60.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Jak dobrze, że to już koniec

23 wrz 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Atak jastrzębi

22 wrz 2022

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Awersja do ryzyka przed Fed

21 wrz 2022

Krzysztof Pawlak