Poranek w Europie

Na europejskiej walucie ciąży widmo niepewności związanej ze zbliżającymi się wyborami. Zdaje się, że nawet najlepsze odczyty makroekonomiczne ze Strefy Euro nie będą w stanie jej umocnić w dłuższym terminie przed ogłoszeniem wyników wyborów. Tak też się stało i dzisiaj. Co prawda dzisiejszy odczyt inflacji konsumenckiej w ujęciu miesięcznym nie był wybitnie dobry ale okazał się lepszy od prognoz. Dodatkowo niemiecki indeks instytutu Ifo również okazał się pozytywny. Jednakże znajdujące się pod presją euro nie było w stanie odrobić ani trochę strat do dolara. W nocy na głównej parze walutowej przebity został ważny opór, a aktualnie kurs EUR/USD oscyluje w okolicy poziomu 1,049.

Czekając na 20:00

Wieczorem czeka nas publikacja protokołu z posiedzenia FOMC. Tzw. minutki są najważniejszym wydarzeniem obecnego tygodnia. Inwestorzy bacznie będą przyglądali się temu komunikatowi. Będą również starali się odczytać sygnały dotyczące terminów podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Aktualne prognozy FED zakładają ich aż trzy w ciągu 2017 roku. Choć obecnie takie posunięcie podczas marcowego posiedzenia Rezerwy Federalnej wydają się mniej prawdopodobne niż w czerwcu, to dzisiejsze odczyty minutes mogą diametralnie zmienić nastawienie rynków. Jeżeli tak by się stało to prawdopodobnie będziemy świadkami dalszego umacniania się amerykańskiej waluty.

Na złotym względny spokój

Sytuacja na głównej parze walutowej bezpośrednio przekłada się na notowania euro oraz dolara do złotówki. Euro w tym tygodniu ponownie spadło poniżej 4,30 zł. Z drugiej strony silny dolar zbliża się do ceny 4,10 zł. W dniu dzisiejszym nie zmieniła się cena funta oraz fanka, które odpowiednio kosztują 5,08 zł i 4,03 zł.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Stagflacja bliżej niż nam się wydaje

22 Paź 2021

Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Risk off coraz odważniejszy

21 Paź 2021

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Kwestia przyzwyczajenia?

20 Paź 2021

Adam Fuchs