pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Inflacja CPI z USA przyćmiła wszystko inne

Inflacja CPI z USA przyćmiła wszystko inne

14 wrz 2018 Autor: Krzysztof Pawlak

Bank Centralny vs sułtan Erdogan

Doniesienia z Ankary to chyba największe zaskoczenie dnia wczorajszego. Tym bardziej, że przed samą decyzją tureckiego banku centralnego prezydent Erdogan stwierdził, że stopy już teraz są na zbyt wysokim poziomie, a wynosiły 17,75%. Analitycy oczekiwali decyzji banku zwiększającego stopy do poziomu 21%, a finalnie podniesiono stopy do 24%. Turecka lira oczywiście zyskała do dolara po tej decyzji. Niestety, biorąc pod uwagę nieprzewidywalność Erdogana wzrosty te mogą nie zostać utrzymane. Na rynkach trwają spekulacje czy nie dojdzie do ingerencji w decyzję banku centralnego. Wydaje się to nieprawdopodobne, ale biorąc pod uwagę o jakim kraju mówimy, niestety całkiem możliwe.

EBC i Bank Anglii ostrożne

Nie było zaskoczenia posiedzeniami EBC i Banku Anglii – główne parametry polityki pieniężnej pozostały na dotychczasowych poziomach. Mark Carney stwierdził, że widzi potrzebę zacieśniania monetarnego, jeśli inflacja będzie podążać zgodnie z sierpniowymi projekcjami. Dodał również, że wszystko też zależy od przebiegu Brexitu, jeśli da się uniknąć scenariusza wyjścia z UE bez zawarcia kluczowych porozumień. Funt, ani nie zyskał, ani też nie stracił po konferencji. Kluczowe więc dla dalszych losów brytyjskiej waluty będą nowe doniesienia w sprawie rozwodu z UE.

Draghi bez fajerwerków

Mario Draghi z kolei obniżył też nieznacznie prognozy wzrostu dla całej strefy o 0,1% na kolejne lata. Było czuć ostrożność prezesa EBC w kontekście podwyżek stóp procentowych i tak naprawdę żadna informacja nie padła. Wydaje się więc, że łagodna polityka będzie trwać nadal, aż do momentu wzrostu ścieżki inflacji. Padły też słowa o zwiększonym protekcjonizmie, co nawarstwia problemy krajów wschodzących, mimo to jednak Draghi wskazuje, że są to ryzyka zrównoważone.

CPI z USA przyćmiła wszystko

Wydawało się więc, że gołębi EBC musi osłabić wspólną walutę. A tutaj nagle, również o 14.30, jak królik z kapelusza wyskoczyły dane o inflacji z USA. Zwyczajowo wzrost cen konsumenckich, czyli CPI nie jest zbytnio obserwowany przez rynek. Preferowaną miarą Fed jest PCE. Niemniej jednak praktycznie zawsze zmiany w CPI sygnalizują co się dzieje w gospodarce, jakie są trendy. Spadek o 0,2% do poziomu 2,2% musiał robić wrażenie. Nagle wszyscy zapomnieli, że przemawia Dragh,i a zaczęto wyceniać to, że w USA może nie dojść do tak szybkiego tempa zacieśniania monetarnego. Dolar więc stał się “chłopcem do bicia”. EUR/USD szybko wzrósł ponad granicę 1,17. USD/PLN skorzystał i znalazł się na poziomie 3,67.

Koło ratunkowe dla walut EM

Bez wątpienia wygranym wczorajszego dnia są waluty rynków wschodzących. Z jednej strony słabe dane o inflacji z USA osłabiły dolara i dodały animuszu choćby złotemu. Z drugiej strony napłynęły dość dobre informacje w sprawie konfliktu handlowego USA z Chinami. Według niektórych źródeł Stany zaprosiły Państwo Środka do stołu negocjacyjnego. Jest to pozytywna informacje, która może powstrzymać eskalację konfliktu. Oczywiście to tylko pobożne życzenie, bo wyciągnięcie ręki jeszcze nic nie znaczy. Tym bardziej, jeśli administracja Trumpa pracuje nad nowymi cłami. Wypada więc czekać na nową wiadomość Trumpa, który równie dobrze może zdementować te informacje.

Popołudnie może być ciekawe

Dzisiaj po południu kilka ciekawych danych z USA. O 14.30 wyniki sprzedaży detalicznej za sierpień. Konsumpcja jest głównym czynnikiem wpływającym na PKB. O 15.15 poznamy dane o produkcji przemysłowej również za sierpień. O 16.00 indeks Uniwersytetu Michigan. Wszelkie publikacje ostatnio ze Stanów zaskakiwały aż do wczorajszej inflacji, więc dzisiejsze dane będą bacznie obserwowane. Pozytywne zaskoczenia mogą przynieść znów umocnienie dolara.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Ujemna korelacja USD vs surowce nie działa
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

EBC nie zmienia stóp procentowych
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Inflacja w USA idzie na tapet
Dawid Górny