pl
Strona główna > Komentarze walutowe > „Gorzkie lekarstwo” nie działa na inflację bazową

„Gorzkie lekarstwo” nie działa na inflację bazową

18 kwi 2023 Autor: Dawid Górny

Marcowy odczyt inflacji, która nie uwzględnia cen żywności i energii jest kolejnym rekordem tego wieku. Ostatni raz tak wysoko byliśmy w 1998 roku. W Wielkiej Brytanii bezrobocie rośnie. Rosną także wynagrodzenia. We wtorek obserwujemy odbicie na głównej parze walutowej świata, co na swoją korzyść wykorzystuje złoty.

Gdzie ten płaskowyż?

Wczoraj poznaliśmy wartość wskaźnika inflacji bazowej za marzec. Jest to indeks, który nie uwzględnia zmian cen żywności oraz energii. Poprzedni odczyt był na poziomie równych 12%. Rynkowy konsensus zakładał wzrost indeksu do 12,2%. Okazało się, że jest jeszcze gorzej. Wczorajsze wskazanie 12,3% było wyższe nawet od prognoz. Ten, kto choć na minutę spojrzał na wykres omawianego wskaźnika, mógł zauważyć, że jest to 21 miesiąc z rzędu, kiedy inflacja bazowa w naszym kraju rośnie. Nie jest to dobra informacja zarówno dla Polaków, jak i naszych decydentów. Oznacza to, że problemy związane ze wzrostem cen mają swoje źródło wewnątrz gospodarki i sami musimy je rozwiązać. Co gorsze, utrzymywanie stóp procentowych „na już wysokim poziomie”, jakim jest 6,75%, nie pomaga w zwalczaniu inflacji bazowej. Jeżeli walka z inflacją konsumencką została nazwana „drogą po płaskowyżu”, to już wiemy, że tego porównania nie można zastosować odnośnie jej bazowego odpowiednika. Kto wie, jaką metaforę usłyszymy podczas kolejnego wystąpienia prezesa Glapińskiego. 

Wzrost wynagrodzeń i bezrobocia na Wyspach

Dziś z samego rana poznaliśmy dane dotyczące brytyjskiej gospodarki. Okazało się, że w odróżnieniu od rynkowych oczekiwań (5,1%), średnie tygodniowe wynagrodzenie wzrosło o 5,9% w ujęciu rocznym. Jest to taki sam poziom, jaki był miesiąc temu. Wzrost pensji może cieszyć, jednak nie pozwolił wszystkim pracodawcom na utrzymanie stałego zatrudnienia. Stopa bezrobocia wzrosła o 0,1% do poziomu 3,8%. Rynek zakładał brak zmian. O wiele wyższa od prognoz (10,2 tys.) okazała się także liczba złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Było to aż 28,2 tys. podań. Mimo słabych odczytów, funt po publikacji powyższych danych delikatnie umocnił się na szerokim rynku. Jutro kolejna porcja danych z Wielkiej Brytanii, tym razem poznamy odczyty inflacyjne.

Złoty zalicza kolejne zyski

Mimo 1 groszowego osłabienia względem brytyjskiej waluty o godzinie 8:00 (po odczytach wskazanych w poprzednim akapicie), polski orzeł już pół godziny później zaczął się umacniać i z nadwyżką odrobił poniesione straty. Rajd krajowej waluty trwa. O godzinie 13:00 za jednego funta zapłacimy 5,233 PLN. Aprecjacja jest widoczna także do reszty głównych walut. EUR/PLN to już 4,617 PLN. Wykres USD/PLN wskazuje 4,207 PLN, natomiast za szwajcarskiego franka musimy zapłacić 4,693 złotego. Umocnienie złotego jest związane ze wzrostami na głównej parze walutowej świata. EUR/USD od północy zmierza w kierunku północnym. Od poziomu 1,092 USD zdążyliśmy dojść do 1,097 dolara za jedno euro. W tym czasie nie poznaliśmy istotnych odczytów, co oznacza, że inwestorzy postanowili zakupić unijną walutę, która najwidoczniej po wczorajszych spadkach była dla nich tania. Do wzmożonej zmienności na eurodolarze może dojść jutro przed południem, podczas odczytów inflacyjnych ze strefy euro.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Walutowy rollercoaster
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Nowe realia
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Odreagowanie (nie tylko na PLN)
Dawid Górny