pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Frank szwajcarski króluje na koniec roku

Frank szwajcarski króluje na koniec roku

29 gru 2023 Autor: Krzysztof Pawlak

Nieco mocniejszy dolar amerykański na koniec roku, w tle przetasowania w portfelach inwestorów. Korekta na EUR/USD nie zmienia postrzegania perspektyw dla kursu w Nowym Roku. Krajowa waluta nieco słabsza. 

Lepszy czas

Od wczoraj na rynkach obserwujemy odbicie dolara amerykańskiego na rynku FX. Końcówka roku nigdy nie grzeszyła płynnością, więc takie ruchy trzeba raczej tłumaczyć przetasowaniami w portfelach inwestorów niż zmianą nastawienia. Patrząc od strony fundamentów, nic się nie zmieniło – nadal czynnikiem determinującym pozostaje polityka monetarna i fakt, że rynek widzi na pole position do obniżek stóp Fed, a dopiero tuż za nim EBC. Jeśli sytuacja się nie zmieni jakoś diametralnie gospodarczo, to ten fakt będzie hamulcem dla umocnienia dolara w dłuższym terminie. Tym bardziej że oczekiwania mówią już o nawet 7 cięciach stóp przez FOMC w 2024 roku.

Korekta na „edku”

Wspominaliśmy o fundamentach, które dają więcej argumentów euro nad dolarem w tym momencie, jeśli chodzi natomiast o techniczne podejście do wykresów, to mamy do czynienia z odreagowaniem na parze EUR/USD po okresie wykupienia i ruchu na poziomy w okolice 1,12. Obecnie jesteśmy na poziomie 1,1060 i tak naprawdę obraz techniczny dla tej pary nadal się nie zmienia i dominującym scenariuszem jest trend wzrostowy. Sytuacja mogłaby się zmienić gdyby kurs spadł poniżej 1,10 – wtedy moglibyśmy mówić o zmianie nastawienia inwestorów i możliwej zmianie trendu na spadkowy.

Delikatne osłabienie PLN

Nieco mocniejszy dolar amerykański „ciągnie” za sobą w dół waluty rynków wschodzących, w tym złotego. Zmiany nie są duże, jednak widzimy kilkugroszowy ruch w górę na USD/PLN, EUR/PLN, a szczególnie CHF/PLN, który idzie dzisiaj w górę aż o 1,20%. Po części umocnienie franka szwajcarskiego to ruch na USD, ale też patrząc na cały rynek, widzimy dzisiaj, że CHF jest topową walutą. Wystarczy powiedzieć, że USD/CHF i EUR/CHF znalazł się na tegorocznych minimach. Skąd ta nagła siła szwajcarskiej waluty? Wystarczy spojrzeć na oczekiwania co do cięć stóp, które są niewielkie, patrząc przez pryzmat tego czego oczekuje się od EBC np. SNB może więc mieć znów problem z mocną walutą i z pewnością będzie musiał choćby słownie interweniować. Dzisiaj w kalendarzu jeszcze tak naprawdę tylko odczyt PMI z Chicago, choć odczyt odbiegający od prognoz przy tak płytkim rynku może wywołać dużą zmienność.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Wyborcza gorączka
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

5% – inflacja ponownie wzbudza obawy
Dawid Górny

Komentarz walutowy

EUR/PLN wraca na 4,35 PLN
Dawid Górny