Fed chce czekać rynki wierzą w obniżki stóp

22 sie 2019 Autor: Krzysztof Pawlak

Dwa ruchy na stopach o 25 pkt bazowych oczekiwane

Rynki oczekują cięcia stóp w USA o 50 pkt bazowych do końca roku. Minutki Fed absolutnie tego nie potwierdzają. Władze monetarne Stanów Zjednoczonych chcą czekać, obserwując sytuację makro i twardo odrzucają wizję rozpoczęcia cyklu obniżek stóp, a lipcową decyzję (-25 pkt) traktują jako dostosowawczą w cyklu. Teraz czekamy na zapiski z ostatniego posiedzenia EBC.

Fed poczeka na rozwój sytuacji

Dla wielu najważniejszym środowym wydarzeniem była publikacja minutek, czyli zapisków z ostatniego posiedzenia Fed. Większość członków Rezerwy Federalnej oceniło lipcową obniżkę jako “element dostosowawczy w środku cyklu”, a nie początek całkiem nowego etapu kształtowania polityki monetarnej. Takie też słowa usłyszeliśmy na konferencji szefa amerykańskiego banku centralnego, która miała miejsce po tych obradach. Co ciekawe z minutek wynika, że kilku decydentów wskazywało na potrzebę głębszego cięcia stóp, czyli o 50 pkt bazowych. Dwóch członków głosowało za ich utrzymaniem na dotychczasowych poziomach. Wydaje się, że rynki dość pochopnie oceniły dalsze działania Fed i oczekują cięcia stóp do końca roku min dwa razy o 25 pkt bazowych. Tym bardziej inwestorzy będą bacznie oczekiwać wystąpienia Powella w piątek podczas sympozjum w Jackson Hole. Być może dowiemy się wtedy czy jest on skłonny zmienić zdanie, czy jednak będzie się upierał przy swoim i czekał na rozwój sytuacji utrzymując stopy bez zmian podpadając tym samym prezydentowi USA, ale pokazując niezależność Fed. EUR/USD utrzymuje się tuż poniżej 1,11.

Nowe wybory we Włoszech nie są aż takie pewne

Dość niepokojące informacje dotarły wczoraj z Włoch. Dotychczasowy premier Conte ogłosił swoją rezygnację. Jest to efekt rozpadu koalicji przede wszystkim z winy teoretycznie mniejszego partnera, a więc Ligi. Szef tej formacji Salvini gra va banque gdyż widząc rosnące poparcie liczy na utworzenie samodzielnego rządu. Póki co jednak prezydent Włoch nie podjął decyzji o rozpisaniu nowych wyborów, które skutkowałyby znów czasem niepewności i chaosu i rykoszetem mogłyby się odbić w notowaniach euro. Czy wybory zatem to kwestia czasu? Niekoniecznie prezydent ma 2 tygodnie na prowadzenie rozmów z partiami i próbę stworzenia nowego rządu. Jest to najbardziej rozsądne rozwiązanie, gdyż wtedy udałoby się zrobić projekt budżetu w ramach czasowych zdefiniowanych przez UE. Nowe wybory to z pewnością groźba obsunięcia w czasie tego projektu i podpadnięcie znów unijnym decydentom.

EBC i jego spojrzenie na politykę pieniężną, czyli minutki z ostatniego posiedzenia

Dzisiaj na rynkach całkiem bogaty dzień pod kątem prezentowanych danych. W ciągu dnia poznamy szereg danych PMI na temat zarówno przemysłu, jak i usług. Wiemy już jak wyglądają w Niemczech i trzeba przyznać, że mamy tutaj pozytywne zaskoczenie w obu sferach wyniki okazały się lepsze od prognoz. Lepszy odczyt wykazał też zbiorczy PMI dla strefy euro. W efekcie lepsze nastroje wpływają na wzrost notowań EUR/USD. O 13.30 poznamy protokół z posiedzenie EBC i wydaje się, że to powinien być kulminacyjny moment dnia z największą zmiennością. Z Polski poznaliśmy dane na temat sprzedaży detalicznej, wynik 7,4% okazał się nieznacznie wyższy od prognoz. Po południu jeszcze PMI z USA.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Bail-out wisi nad rynkiem

03 paź 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Inflacyjny szczyt coraz wyżej

30 wrz 2022

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Powrót “oznak życia” na GBP

29 wrz 2022

Krzysztof Pawlak