pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Euro łapie wiatr w żagle

Euro łapie wiatr w żagle

19 lip 2022 Autor: Krzysztof Pawlak

Solidne odbicie na EUR/USD, czy jest szansa na kontynuację tego ruchu? Słabszy dolar daje oddech walutom rynków wschodzących. Publikacje danych z rynku pracy w Wielkiej Brytanii. Złoty na fali wznoszącej, wymazuje spore straty z początku miesiąca szczególnie w relacji do euro i dolara amerykańskiego. 

Marsz w górę 

Tak jak sygnalizowaliśmy we wczorajszym komentarzu odbicie na parze EUR/USD stało się faktem. Notowania głównej pary walutowej świata szybują dziś w górę o ponad 1%. Popularny „edek” nie przebił trwale bariery 1,0 i doszło do technicznego odbicia, nadal jednak do wyrwania się z tej fatalnej passy w przypadku euro daleka droga. Wydaje się, że ważnym poziomem, by w ogóle mówić o zmianie trendu na EUR/USD jest 1,0350, czyli minima osiągnięte w 2017 roku. 

Sporo możliwych czynników podażowych dla euro

Oczywiście poza techniką trzeba jeszcze powiedzieć o fundamentach, a te rysują się w negatywnych barwach dla wspólnej waluty. Zacznijmy od kolejnych perturbacji politycznych we Włoszech, gdzie jutro odbędzie się decydujące głosowanie nad wotum zaufania dla premiera Draghiego. Jeśli to się nie uda, to najbardziej prawdopodobnym scenariuszem są nowe wybory jesienią tego roku, a jak wiemy ten czynnik często decydował o słabości euro. I chyba największy czynnik ryzyka dla kontynuacji odbicia EUR/USD w tym tygodniu to posiedzenie EBC. Rozmycie oczekiwań rynkowych z rzeczywistymi decyzjami banku centralnego strefy euro może stać się solidnym balastem dla wspólnej waluty. Mowa choćby o niższych planowanych podwyżkach stóp procentowych, w tym także depozytowej, gdzie inwestorzy oczekują, że w ciągu kolejnych kwartałów wzrośnie ona o 2%. 

Waluty EM odrabiają straty

Póki co dolar daje oddech walutom rynków wschodzących. Widać to zarówno po krajowej walucie, gdzie w przypadku relacji z euro doszło do spadku z poziomu 4,85 do 4,75, czy dolara z 4,80 do 4,63. Panika więc na notowaniach krajowej waluty minęła, ale nadal nie można mówić o zakończeniu wakacyjnych turbulencji, które mogą jeszcze nam pokazać sporą zmienność. Oddech czuje też na pewno węgierski forint, który wręcz raził słabością w ostatnich dniach. Nadal mocna pozostaje korona czeska, której kurs w relacji do euro pozostaje na bardzo niskich poziomach, i jak wskazywał bank centralny Czech na ostatnim posiedzeniu, bez interwencji walutowych poziomy byłyby jeszcze niższe. 

Ważne dane dla Banku Anglii

Dzisiaj prezentowane były dane z brytyjskiego rynku pracy. Sytuacja w tej części gospodarki pozostaje nadal na przyzwoitym poziomie. Stopa bezrobocia utrzymała poziom 3,8%, czyli tylko o 0,1% więcej niż wynik w marcu, gdzie był najniżej od niemal 30 lat. W kontekście polityki monetarnej inwestorzy bacznie obserwowali poziom wzrostu płac, który może być kluczowy dla dalszych ruchów Banku Anglii. Dynamika wynagrodzeń z uwzględnieniem premii spadła z poziomu 6,8 do 6,2%, w przypadku płac bez uwzględniania premii wynik wyniósł 4,2 w kwietniu do 4,3 w maju. Jest to nadal przepaść w zderzeniu z inflacją CPI na poziomie 9,1%. Dane nadal więc wskazują na to, że BoE powinien reagować i zwiększyć tempo podwyżek stóp z obecnych 25 pkt na posiedzeniu do 50 pkt. Jeśli taki ruch zobaczymy, będzie to wsparcie dla brytyjskiej waluty. 


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Walutowy rollercoaster
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Nowe realia
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Odreagowanie (nie tylko na PLN)
Dawid Górny