pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Efekt Trumpa wygasa. Dobra passa polskiej waluty.

Efekt Trumpa wygasa. Dobra passa polskiej waluty.

26 sty 2017 Autor: Krzysztof Pawlak

Euforii ciąg dalszy

Dzisiejszy dzień to ciąg dalszy pozytywnych nastrojów na rynkach finansowych. Gospodarki większości krajów pokazują oznaki przyśpieszenia wzrostu. Pamiętajmy jednak, że odbicie inflacji będzie hamować luźne podejście do polityki monetarnej banków centralnych. Gdy choćby EBC w końcu zakręci kurek z pieniędzmi będzie to stanowiło pretekst do zakończenia tej euforii na rynkach. Póki co mamy spore wzrosty na giełdach i próżno szukać czerwieni na głównych parkietach.

Dolar powinien rosnąć ale….

Jedno jednak rzuca się w oczy a mianowicie względna słabość dolara amerykańskiego. Nieprzewidywalna polityka Trumpa spowodowała, że brakuje w krótkim terminie pozytywów dla dolara. Stąd choćby na EUR/USD nie widzimy powrotu do spadków. Efekt Trumpa już nie jest taki oczywisty dla amerykańskiej waluty. Taka izolacja gospodarcza nie działa korzystnie na walutę. Wiadomo fundamenty dolar ma by dalej wzrastać ale czy ktoś zwraca w tym momencie uwagę na dane makro czy kolejne wypowiedzi członków Fed? Niekoniecznie, stąd problem o odreagowanie ostatniej słabości dolara.

Realizacja zysków na funcie

Dzisiaj poznaliśmy odczyt PKB dla Wielkiej Brytanii. Odczyt pozytywnie zaskoczył ale mimo to dalszego paliwa do wzrostów to nie dodało. Funt ostatnio sporo zyskiwał na wartości. Więc pewnie doszło do realizacji zysków przez inwestorów i stąd choćby spadek na GBP/USD. Ale pamiętajmy też o tym, że brytyjska waluta rosła mimo nieuniknionego brexitu. Inwestorów mogły uspokoić napływające lepsze dane z gospodarki.

Dobry sentyment do złotego

Polska waluta co zrozumiałe biorąc pod uwagę spory apetyt na ryzyko radzi sobie bardzo dobrze. Czwartek jest kolejnym dniem w którym złoty umacnia się do większości walut. USD/PLN jest już całkiem blisko psychologicznej granicy 4,00. Co istotne dla kredytobiorców frankowych CHF/PLN cały czas jest w trendzie spadkowym a dzisiaj był już poniżej 4,06.

Kilka pozycji z kalendarza makro

Dzisiaj jeszcze napłynie kilka publikacji z USA. O 14.30 pojawi się liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, o 15.45 indeks PMI dla usług. O 16 poznamy dane odnośnie sprzedaży nowych domów. Jeśli odczyty będą dobre, mogą wesprzeć dolara i spowodują przełamanie wsparcia na EUR/USD, przy którym kurs dość często bywa w ostatnich godzinach.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Tyle ryzyk, które można ignorować
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Inflacja daje rynkom do myślenia
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Inflacją po łapach
Krzysztof Adamczak