Strona główna > Komentarze walutowe > Dziś trzy banki centralne podejmują decyzję

Dziś trzy banki centralne podejmują decyzję

21 wrz 2016 Autor: Krzysztof Adamczak

Bank Japonii, Rezerwa Federalna oraz RBNZ publikują wysokość stóp procentowych

    Rzadko się zdarza, by aż trzy ważne banki centralne podejmowały decyzję o koszcie pieniądza tego samego dnia. Teoretycznie nie powinno zabraknąć dziś zmienności oraz okazji do inwestowania. Praktycznie jednak rynek nie oczekuje od bankierów za wiele, nie specjalnie wierząc w zmiany stóp procentowych.

    W Japonii zmiany kosztu pieniądza nie było, co jednak nie oznacza, że obyło się bez niespodzianek. Na dalekim wschodzie zrezygnowano z ograniczeń ilościowych skupu aktywów. Do tej pory BoJ wydawał na obligacje 80 bilionów jenów rocznie i od dawna na rynkach panował pogląd, że jest to kwota niewystarczająca. Teraz takiego limitu nie będzie, a jego miejsce zajmie polityka kontroli krzywej rentowności. Celem prezesa Kurody jest utrzymanie rentowności 10-letnich obligacji w okolicach zera. Dodatkowo BoJ zobowiązał się do zwiększania bazy monetarnej tak długo, aż nie zostanie osiągnięty cel inflacyjny. Dla przypomnienia wynosi on 2% a w kraju kwitnącej wiśni wciąż panuje deflacja.

    Prawdopodobnie mniej emocji wzbudzi decyzja FEDu. Ryzyko podniesienia stóp procentowych już na dzisiejszym posiedzeniu wynosi obecnie zaledwie 18% i wydaje się, że nie ma zbyt wielu argumentów dla jastrzębi. Ostatnie odczyty makro nie były optymistyczne. Należy również pamiętać o zbliżających się wyborach prezydenckich w USA. Nie brakuje opinii, że potencjalne zwycięstwo Trumpa jest czynnikiem ryzyka porównywalnym do Brexitu. W nocy poznamy również decyzję w sprawie stóp procentowych w Nowej Zelandii. Ich zmiana jest jednak mało prawdopodobna ze względu choćby na wciąż zbyt silną walutę, która pozostaje główną bolączką RBNZ.

    Polska waluta dzisiaj pozostaje stabilna. Funt i dolar kosztują mniej więcej tyle samo co na wczorajszym zamknięciu. Nieznacznie taniej euro, które kosztuje 4,29 zł. Podobny ruch tylko w drugą stronę obserwujemy względem franka.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Widziałem jastrzębia cień
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Zatrudnię premiera – praca w toksycznych warunkach
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

RPP czeka na marzec
Krzysztof Adamczak