Dziś trzy banki centralne podejmują decyzję

21 wrz 2016 Autor: Krzysztof Adamczak

Bank Japonii, Rezerwa Federalna oraz RBNZ publikują wysokość stóp procentowych

Rzadko się zdarza, by aż trzy ważne banki centralne podejmowały decyzję o koszcie pieniądza tego samego dnia. Teoretycznie nie powinno zabraknąć dziś zmienności oraz okazji do inwestowania. Praktycznie jednak rynek nie oczekuje od bankierów za wiele, nie specjalnie wierząc w zmiany stóp procentowych.

W Japonii zmiany kosztu pieniądza nie było, co jednak nie oznacza, że obyło się bez niespodzianek. Na dalekim wschodzie zrezygnowano z ograniczeń ilościowych skupu aktywów. Do tej pory BoJ wydawał na obligacje 80 bilionów jenów rocznie i od dawna na rynkach panował pogląd, że jest to kwota niewystarczająca. Teraz takiego limitu nie będzie, a jego miejsce zajmie polityka kontroli krzywej rentowności. Celem prezesa Kurody jest utrzymanie rentowności 10-letnich obligacji w okolicach zera. Dodatkowo BoJ zobowiązał się do zwiększania bazy monetarnej tak długo, aż nie zostanie osiągnięty cel inflacyjny. Dla przypomnienia wynosi on 2% a w kraju kwitnącej wiśni wciąż panuje deflacja.

Prawdopodobnie mniej emocji wzbudzi decyzja FEDu. Ryzyko podniesienia stóp procentowych już na dzisiejszym posiedzeniu wynosi obecnie zaledwie 18% i wydaje się, że nie ma zbyt wielu argumentów dla jastrzębi. Ostatnie odczyty makro nie były optymistyczne. Należy również pamiętać o zbliżających się wyborach prezydenckich w USA. Nie brakuje opinii, że potencjalne zwycięstwo Trumpa jest czynnikiem ryzyka porównywalnym do Brexitu. W nocy poznamy również decyzję w sprawie stóp procentowych w Nowej Zelandii. Ich zmiana jest jednak mało prawdopodobna ze względu choćby na wciąż zbyt silną walutę, która pozostaje główną bolączką RBNZ.

Polska waluta dzisiaj pozostaje stabilna. Funt i dolar kosztują mniej więcej tyle samo co na wczorajszym zamknięciu. Nieznacznie taniej euro, które kosztuje 4,29 zł. Podobny ruch tylko w drugą stronę obserwujemy względem franka.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

PLN w świątecznym marazmie

09 gru 2022

Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Bez zmian po raz trzeci!

08 gru 2022

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Czy RPP podtrzyma etap pauzy?

07 gru 2022

Dawid Górny