Draghi jednak rozczarował

04 gru 2015 Autor: Krzysztof Furmańczak

Wczorajsze wydarzenia na długo pozostaną w pamięci inwestorów. Prezes EBC Mario Draghi mocno rozczarował rynek, który spodziewał się znacznie bardziej gołębich decyzji. Jeszcze pod koniec listopada przypisywano 90% prawdopodobieństwo, że stopa depozytowa zostanie obniżona o 15 punktów bazowych, tymczasem została ona zmniejszona o 10 punktów z -0,2% do -0,3%.

Oliwy do ognia dolała konferencja Draghiego, podczas której dowiedzieliśmy się, że nie zostanie zwiększona miesięczna kwota skupu aktywów. QE będzie nadal pompowało w rynek 60 mld EUR/miesiąc, a nie jak oczekiwali analitycy 70 mld. Termin skupu został wydłużony do marca 2017 roku. W efekcie eurodolar wystrzelił z 1,0547 do 1,0981. Był to 3,5% wzrost względem wczorajszego zamknięcia. Giełdy w Europie zareagowały silnymi spadkami, DAX zakończył sesje ponad 3,5% spadkiem. Nasz rodzimy WIG20 spadał 5 sesję z rzędu.

Spora zmienność nie mogła ominąć złotówki. Euro podrożało z 4,27 zł na 4,33 zł. Dolar zleciał z 4,05 zł na 3,93 zł.  Bardzo mocno zareagował również funt, który spadł z 6,06 zł na 5,95 zł. Mieszane nastoje były na franku, który najpierw potaniał z 3,95 zł na 3,93 zł a potem podskoczył na 3,99 zł.

Wczorajsze gorsze dane z USA oraz przemówienie Janet Yellen było w cieniu wydarzeń z Europy. Silne umocnienie euro sprzyja już i tak niemal pewnej decyzji o podwyżce stóp procentowych w Stanach. Prawdopodobieństwo podwyżki w tym miesiącu jest wyceniane na poziomie 74%. Spore znaczenie w tej kwestii mogą mieć dzisiejsze dane z rynku pracy. O 14:30 poznamy stopę bezrobocia, zmianę zatrudnienia w sektorze pozarolniczym oraz zmianę zatrudnienia w sektorze prywatnym.

Ponadto w kalendarzu makro mamy o godz.18:00 wystąpienie publiczne Mario Draghiego. O tej samej porze usłyszymy również szefa Fed z Nowego Jorku Williama Dudleya. O 21:45 przemawia szef Fed z Saint Louis James Bullard.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Bez zmian po raz trzeci!

08 gru 2022

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Czy RPP podtrzyma etap pauzy?

07 gru 2022

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Wzrost stóp procentowych!?

06 gru 2022

Dawid Górny