Dolar coraz mocniejszy

19 maja 2016 Autor: Mateusz Wielewicki

Protokół z posiedzenia FOMC umacnia dolara. Po południu seria danych z polskiej gospodarki. Wyhamowanie wzrostów na złotówce.

Wczoraj wieczorem ogłoszony został protokół z posiedzenia Federalnego Komitetu ds. Otwartego Rynku. Okazało się, że podwyżka stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych jest bliższa niż się tego spodziewano. Taki scenariusz jest bardzo możliwy już na najbliższym posiedzeniu, o ile warunki makroekonomiczne nie ulegną pogorszeniu. Efektem wczorajszej informacji było umocnienie się amerykańskiej waluty wobec euro. Obecne notowania paru EUR/USD oscylują wokół poziomu 1,12.

Pierwsze dane z polskiej gospodarki poznaliśmy już o godzinie 9:00. Wskaźnik dobrobytu według BIEC w maju wyniósł 103,4 pkt. i był wyższy od poprzedniego odczytu. O godzinie 10:30 poznaliśmy wyniki sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii. Okazały się one lepsze od oczekiwanego wyniku. Tamtejsza sprzedaż detaliczna w ujęciu miesięcznym rośnie w tempie 1,3%, a rok do roku jej wzrost wynosi 4,3%.

W dalszej części dnia poznamy serię danych z Polski. Ogłoszona zostanie dynamika produkcji przemysłowej oraz budowlano-montażowej. Ponadto Główny Urząd Statystyczny przedstawi wyniki sprzedaży detalicznej oraz dynamikę cen produkcji.

O godzinie 14:30 poznamy ważne dane z rynku pracy w USA. Opublikowana zostanie liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Analitycy przewidują 276 tysięcy złożonych wniosków.

W dniu dzisiejszym złotówka nie traci już tak mocno na wartości jak wczoraj. Funt podrożał o 2 grosze, a obecny koszt jego zakupu wynosi 5,73 zł. O jeden grosz więcej niż wczoraj zapłacimy dzisiaj za dolara. jego cena wynosi 3,92 zł. Od wczoraj nie zmieniła się cena euro i franka. Za te waluty trzeb odpowiednio zapłacić 4,39 zł oraz 3,96 zł.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Czy usłyszymy zapowiedź obniżki stóp?

07 cze 2023

Dawid Górny

Komentarz walutowy

RPP nie zmienia wysokości stóp procentowych

06 cze 2023

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Mocny początek czerwca w wykonaniu złotego

05 cze 2023

Dawid Górny