pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Czwartek z odczytami PMI

Czwartek z odczytami PMI

01 wrz 2016 Autor: Mateusz Wielewicki

     Odczyty indeksów PMI w Europie i w Stanach Zjednoczonych. Kolejny słabszy dzień złotówki.

    O godzinie 9:00 zaprezentowany został wynik indeksu PMI dla przemysłu w Polsce. Firma Markit Economics wykazała, iż wskaźnik ten w naszym kraju wynosi 51,5 pkt. Jest to wynik o 0,6 pkt lepszy od oczekiwań. Pomimo tego, że był to pierwszy dobry odczyt dla polskiej gospodarki od dłuższego czasu to nie wpłynął on na umocnienie rodzimej waluty.

    Najlepszym wynikiem PMI dla przemysłu w Europie pochwalić się mogą nasi zachodni sąsiedzi. W Niemczech indeks wyniósł 53,6 pkt. Z kolei już po raz kolejny najsłabiej wypadła gospodarka francuska z wynikiem 48,3 pkt. Nie tylko wskaźnik PMI dla przemysłu wskazuje recesję we Francji. Poniżej 50 pkt wypadł również odczyt dla Włoch. Indeks dla całej strefy euro był nieznacznie gorszy od oczekiwań i wyniósł 51,7 pkt. Największym zaskoczeniem dla inwestorów okazał się odczyt dla Wielkiej Brytanii. Oczekiwano tu wyniku na poziomie 49 pkt lecz odczyt okazał się znacznie lepszy – 53,3 pkt. Praktycznie od razu funt zyskał na wartości. W niespełna kilka minut złotówka straciła do brytyjskiej waluty ponad 4 grosze. Aktualna cena funta wynosi 5,18 zł. Euro zyskuje ok 1 grosza i kosztuje obecnie 4,36 zł. O tyle samo podrożał dolar. Za amerykańską walutę zapłacimy 3,91 zł. Frank szwajcarski utrzymuje się nadal poniżej poziomu 4,00 zł i wyceniany jest na 3,97 zł.

    W godzinach popołudniowych poznamy serię danych ze Stanów Zjednoczonych. Poza indeksem PMI dla przemysłu, którego wynik prognozowany jest na 52,1pkt, bedzie to m.in. liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, indeks ISM czy wydatki na inwestycje budowlane.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Nvidia vs FOMC
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

To żeśmy zarobili
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Patrzenie jak spadają szyszki
Krzysztof Adamczak