pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Czekamy na konkrety ze strony Trumpa w sprawie podatków

Czekamy na konkrety ze strony Trumpa w sprawie podatków

27 wrz 2017 Autor: Krzysztof Pawlak

Szefowa Fed nadal jastrzębia

Bez wątpienia w ostatnich dniach na rynkach króluje dolar amerykański. Wszystko zaczęło się, od mimo wszystko, dość zaskakującego posiedzenia Fed w ubiegłym tygodniu. Jastrzębie stanowisko wczoraj zostało podtrzymane przez szefową Fed. Janet Yellen nie wycofała się z wcześniejszej deklaracji o jeszcze jednej podwyżce stóp w USA w tym roku.

Dolar gromadzi pozytywy

Stwierdziła, że niepewność związana z inflacją nie powinna powstrzymać działań władz monetarnych USA. Wszystko więc ułożyło się z korzyścią dla dolara. Główna para walutowa złamał wsparcie w okolicach 1,18 i jest już dzisiaj w okolicach 1,1740. Wydaje się, że amerykańska waluta pozostanie nadal silna, chyba, że nagle załamią się dane makro ze Stanów, a inflacja zejdzie poniżej ostatnich minimów.

Trump i obietnice wyborcze

Z pewnością wzrosty na dolarze są też efektem wznowienia tematu reform podatkowych w USA. Dzisiaj w okolicach 22 Donald Trump ma przedstawić efekt prac swojej administracji. Spekuluje się obniżenie podatków dla przedsiębiorców o 15%, jak również ogłoszenie obniżonej stawki dla amerykańskich przedsiębiorców, których zyski są generowane za granicą. Trzeba jednak być ostrożnym gdyż prezydent USA już nie raz negatywnie zaskakiwał. Brak szczegółów odnośnie choćby terminu wprowadzenia zmian może odbić się negatywnie na kwotowaniach amerykańskiej waluty. Ogólnie jednak jeśli szczegóły się pojawią w połączeniu z jastrzębim tonem Fed to zdecydowanie kondycja dolara może potrwać dłużej.

Splot niekorzystnych czynników dla złotego

Oczywiście siła dolara wpływa niekorzystnie na waluty krajów wschodzących. Swoje trzy grosze do wzrostu awersji do ryzyka dorzuciły też doniesienia z Korei Północnej, czy nie do końca pozytywny wynik wyborów w Niemczech mimo wygranej Merkel. Złotówka traci na wartości od początku tygodnia do większości głównych walut. W tym kontekście bardzo ważne będzie dzisiejsze wystąpienie Trumpa. Jeśli dolar dostanie nowe paliwo do wzrostów to krajowa waluta może się dalej osłabiać i to nie tylko w relacji do dolara.

Po drodze kilka danych, kulminacja około 22

W kalendarzu jeszcze dzisiaj kilka danych z USA. O 16 liczba podpisanych nowych umów kupna domów, o 19.30 przemawia Bullard, o 20.00 Brainard czyli członkowie Fed. Inwestorzy ostrzą jednak sobie apetyty na wieczorne konkrety w sprawie podatków, i do tego czasu raczej można oczekiwać niewielkich ruchów.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Próba opanowania emocji, ale strach pozostaje
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Ujemna korelacja USD vs surowce nie działa
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

EBC nie zmienia stóp procentowych
Dawid Górny