pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Czekając na konkrety Trumpa. Konferencja RPP w centrum uwagi.

Czekając na konkrety Trumpa. Konferencja RPP w centrum uwagi.

11 sty 2017 Autor: Krzysztof Pawlak

Dolar odrabia straty z początku tygodnia.

Dzisiejszy dzień przebiega pod znakiem mocniejszego dolara. Świadczy to o tym, że inwestorzy oczekują na dzisiejszą konferencję Donalda Trumpa z nadzieją, że padną szczegółowe plany zapowiadanej stymulacji fiskalnej. A co za tym zakładają, że padnie mniej kontrowersyjnych haseł, np. w kwestii protekcjonizmu.

Spore oczekiwania

Jest to bardzo życzeniowe podejście, biorąc pod uwagę wcześniejsze zachowania nowego prezydenta. Zapowiadana konferencja mimo, że jeszcze przed nami stała się czynnikiem umacniającym dolara. Trzeba jednak pamiętać, że w takich wypadkach bardzo łatwo o rozczarowanie a wtedy perspektywy amerykańskiej waluty nie będą już takie dobre. Start konferencji zapowiadany jest na 17.00.

Dobre dane = słabszy funt

Bardzo dobre dane napłynęły dzisiaj z Wielkiej Brytanii o produkcji przemysłowej. Wzrost wyniósł 2,0% r/r przy prognozach na poziomie 0,6%. Mimo to po publikacji funt nieco stracił do głównych walut. Może inwestorzy stwierdzili, że skoro gospodarka ma się tak dobrze to tym bardziej tzw. twardy brexit będzie zrozumiały.

Szukając pozytywów dla funta

Z prostej przyczyny, gospodarka nawet bez wspólnego rynku sobie poradzi, stąd dalsza wyprzedaż waluty brytyjskiej. Jeżeli mamy szukać pozytywnych sygnałów dla waluty Wielkiej Brytanii to z pewnością taką może być decyzja Sądu Najwyższego. Na temat tego kto ma zainicjować Brexit, a w tym wypadku chodzi o podtrzymanie decyzji, że to ma być parlament. Taka informacja byłaby z pewnością korzystna i pod to mogą się inwestorzy ustawiać w najbliższych dniach.

Stopy bez zmian ale co dalej?

Na krajowym rynku poznaliśmy decyzję w sprawie stóp procentowych. Koszt pieniądza w naszym kraju się nie zmienił zgodnie z przewidywaniami. Ciekawsza powinna być konferencja prasowa i czy prezes RPP wspomni coś o ewentualnym zacieśnianiu polityki monetarnej. W tej kwestii zdania są dość podzielone, przejawia się i druga połowa 2017 roku jak i dopiero początek 2018. Zapowiada się, że inflacja ma mocno przyśpieszyć już w tym miesiącu i otrzeć się nawet o 1,5% byłby to sygnał mobilizujący dla RPP, że powoli trzeba by zacząć działać. Konferencja rozpocznie się o godzinie 16.00. Mimo to w najbliższych dniach do decyzji agencji ratingowych powinniśmy obserwować osłabienie złotego. Naszym zdaniem jednak szoku jak w ubiegłym roku nie będzie i kolejny tydzień może być bardzo udany dla polskiej waluty.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Odreagowanie (nie tylko na PLN)
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Upadek PLN
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Próba opanowania emocji, ale strach pozostaje
Krzysztof Pawlak