Apetyt na ryzykowne aktywa minął

10 cze 2016

Dzisiejszy handel przynosi kolejną porcję osłabienia polskiej waluty do większości głównych walut. Podobna sytuacja występuje na innych walutach krajów wschodzących, co może wskazywać na zmianę nastawienia i lekkie pogorszenie sentymentu.

Główną przyczyną takiej sytuacji jest umocnienie dolara amerykańskiego na szerokim rynku. Wczoraj testowany był poziom na EUR/USD 1,1420, podczas gdy dzisiaj została złamana granica 1,13. Wycenie dolara pomogły dobre wczorajsze dane z rynku pracy, które sugerują, że pogorszenia kondycji na rynku pracy nie będzie.

Samo bezrobocie w USA na poziomie 4,7%, powinno rodzić presję na wzrost płac, gdyż poziom ten powoduje, że ciężko znaleźć pracownika. Większe płace przekładają się na wzrost konsumpcji, a co za tym idzie podwyżkę cen, czyli wzrost inflacji. To jednak odległa perspektywa, a władze monetarne USA mają sporo czasu na reakcję i ewentualną podwyżkę stóp. Niemniej jednak jest to i tak najbardziej jastrzębi bank centralny na świecie.

Zauważalne są również wzrosty kwotowań walut uznawanych za bezpieczne, czyli jena japońskiego czy franka szwajcarskiego. Widać to również na CHF/PLN, który rośnie dzisiaj najbardziej w porównaniu do innych par złotówkowych, co skutkuje przebiciem poziomu 4,00. Wszystko to za sprawą zbliżającego się referendum w sprawie Brexitu – inwestorzy zawsze w sytuacjach niepewnych redukują ryzykowne pozycje.

Niestety, trudno się spodziewać, by do 23 czerwca, a więc dnia planowanego referendum, sytuacja mogła się zmienić. Do tego czasu polska waluta może stracić wszystko, co zyskała w ostatnich dniach, a więc się osłabiać, i to mimo udanej kolejnej aukcji polskiego długu przy stosunkowo niskich rentownościach.

W trakcie dzisiejszej sesji nie ma żadnych publikacji z krajowego rynku. O 16 warto zwrócić uwagę na publikację indeksu Uniwersytetu Michigan, który pokazuje jakie są nastroje wśród gospodarstw domowych. Jednak tylko istotnie niższy odczyt mógłby zaszkodzić notowaniom dolara.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Recesyjny popłoch

06 lip 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Czy w II połowie padnie remis 1:1?

05 lip 2022

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Rozpoczynamy II połowę

04 lip 2022

Dawid Górny