pl
Strona główna > Poradniki > Jak nie przepłacać na wymianie walut?

Jak nie przepłacać na wymianie walut?

26 kwi 2022

Wymiana walut jest z pozoru banalnym zadaniem, zwłaszcza gdy kwota transakcji nie jest dla nas znacząca. Wówczas najprawdopodobniej zrealizujemy ją w najmniej angażujący nas sposób, a koszt transakcji nieszczególnie przykuje naszą uwagę. Znacznie bardziej przygotujemy się do wymiany większej, a już na pewno znaczącej dla nas kwoty. Wtedy zaczynamy zdawać sobie sprawę, iż nie do końca wiemy, jak i kiedy najkorzystniej wymienić środki. W głowie pojawiają się pytania: Co ma wpływ na kursy walut? Jak nie przepłacić na wymianie?  Co dokładnie ma wpływ na jej koszt?

Kursy walut zależą oczywiście od popytu i podaży na rynku walutowym, a te są zależne od naprawdę wielu czynników m.in. sytuacji politycznej i gospodarczej danego kraju, polityki monetarnej, zmiany PKB, czy chociażby prognoz ekonomicznych lub nastrojów na rynku. Czynniki te są niezależne od nas i niestety nie mamy na nie wpływu. Mamy natomiast wpływ na to gdzie i kiedy wymienimy pieniądze, lecz nie każdy z nas wie jakie kryteria brać pod uwagę podczas podejmowania decyzji.

Kiedy zmieniają się kursy walut?

Warto wiedzieć, że Narodowy Bank Polski zmienia kursy raz dziennie w dni robocze. Najczęściej są one wykorzystywane w dokumentach rozliczeniowych sporządzanych przez przedsiębiorców, jednak mogą być one źródłem poglądowej wiedzy z rynku walut na dany dzień. Nas zdecydowanie bardziej interesować będą zmiany kursów w miejscu, gdzie zdecydujemy się dokonać wymiany. Kantory stacjonarne zmieniają kursy zgodnie ze swoją polityką wewnętrzną i dzieje się to minimum kilka razy w ciągu dnia. W kantorach stacjonarnych z pewnością będziemy mogli wymienić swoją gotówkę. 

Bank czy kantor stacjonarny 

Jeżeli wymiany chcemy dokonać przelewem bankowym warto sprawdzić ofertę banków i kantorów internetowych. W bankach kursy aktualizowane są najczęściej w czasie rzeczywistym w godzinach pracy banków. Dodatkowo niektóre banki udostępniają klientom korzystanie ze swoich kantorów walutowych. W nich kurs będzie lepszy, od kursu bankowego. Warto również zaznaczyć, że kursy walut w bankach będą zazwyczaj bardziej korzystne w godzinach pracy danego banku niż poza nimi. A co się dzieje w weekend, kiedy banki są zamknięte? Najczęściej wymiana w kantorach bankowych jest dostępna, jednak wartość kursów może być mniej korzystna lub zamrożona na czas weekendu. Jest to wynik weekendowego zamknięcia rynku walutowego na świecie, który dla Polski rozpoczyna się o godzinie 23:00 w niedziele i kończy w piątek o 22:00.

Korzystna wymiana walut online

Alternatywną opcją wymiany walut są kantory internetowe lub serwisy wymiany walut online. Te z reguły mają bardzo konkurencyjne kursy, które aktualizowane są na bieżąco. Niektóre z nich pobierają prowizję od wymiany, co warto wcześniej sprawdzić. Część platform online umożliwia wymianę także w czasie weekendu. Jednym z takich jest nasz serwis Walutomat. Ponadto, podczas wyboru miejsca wymiany środków warto sprawdzić, czy obowiązują zniżki np. dla nowych użytkowników lub wymiany większych kwot co może obniżyć koszt naszej wymiany. Dla zwiększenia swojego zadowolenia oraz bezpieczeństwa warto zweryfikować opinie o danej platformie w internecie, oraz szybkość realizacji transakcji, które są zazwyczaj wyszczególnione na stronach serwisów. 

Podsumowując, kursy walut zmieniają się w czasie rzeczywistym i są one zależne od wielu czynników. Choć większość z nich nie jest od nas zależna to jednak do nas należy wybór gdzie i kiedy wymienimy swoje środki. Może to przyczynić się do zaoszczędzenia kilku groszy, a przy większych kwotach może i całkiem pokaźnej sumy. 


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także