pl
Strona główna > Poradniki > Przelewy biznesowe za granicę – jakie koszty?

Przelewy biznesowe za granicę – jakie koszty?

11 paź 2018

Przelewy zagraniczne mają coraz większe znaczenie w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej. Nie patrzymy tutaj tylko na kurs euro, czy dolara, ale też na koszty przelewu.  Firmy szukają cały czas nowych rynków zbytu, więc granice na świecie się zacierają. W związku z szukaniem nowych rynków pojawiają się problemy związane np. z regulowaniem faktur zagranicznych kontrahentów, czy też np. rezerwacji hoteli w przypadku organizowania pokazów poza macierzystym krajem. Dużą popularność zyskują też zakupy w zagranicznych sklepach, z których chętnie korzystają polskie firmy.

Co to jest przelew zagraniczny?

Zacznijmy od tego czym jest w ogóle przelew zagraniczny. Jest to przelew pieniędzy na rachunek w innym banku, w innej walucie niż rodzima. I już tutaj ważna uwaga – przelewem zagranicznym jest również przekaz środków między dwoma bankami w Polsce, oczywiście jeśli jest w walucie innej niż krajowa, czyli np. w euro, czy funtach.

Banki nas oskubią?

Niestety nawet w przypadku rachunków firmowych żaden bank nie prześle nam pieniędzy w ramach przelewu zagranicznego za darmo. W przypadku transferów zagranicznych, ważną kwestię stanowi droga tego przelewu. Zlecenie danej kwoty przelewu nie oznacza, że taka właśnie dotrze do naszego kontrahenta. Po drodze mogą wystąpić tzw. banki pośredniczące. I to właśnie ta kwestia wpływa na to, że konia z rzędem temu, kto dokładnie policzy jaki będzie koszt takiego przelewu. A stawki mogą obciążyć budżet firmowy znacznie, szczególnie jeśli takich przelewów jest więcej.

Opcja kosztowa kluczowa

Firma, jako nadawca tego przelewu, może zdecydować się jaki poziom kosztów poniesie, wybierając jedną z trzech opcji kosztowych, które są dostępne dla przelewów zagranicznych.

BEN – jest najmniej popularną opcją. Zlecając taki przelew, firma, która wysyła środki, przenosi całość kosztów na odbiorcę płatności. Tzn. że otrzyma on kwotę pomniejszoną o koszt przelewu, plus koszty banków pośredniczących.

SHA –  najbardziej popularna forma. Firma, która przekazuje środki, pokrywa koszty w swoim banku, a odbiorca płaci wszystkie opłaty pośrednie, a więc jeśli się pojawią – koszty banków pośredniczących.

OUR – niedoceniana jeszcze forma kosztowa, która powinna być najbardziej popularną wśród przelewów zagranicznych biznesowych. Tutaj firma, która zleca taki przelew ponosi wszystkie koszty związane z tym przelewem, co oznacza, że zyskuje pewność, że dokładnie zlecona kwota trafi na konto odbiorcy. Jest to szczególnie ważne w przypadku regulowania faktur, w których odbiorca oczekuje dokładnej kwoty.

Dla euro sprawa prosta

Opcje kosztowe mamy więc znane. Pozostaje wyjaśnić kwestię wyboru rodzaju przelewu w zależności od tego w jakiej walucie mamy zamiar wysłać przelew zagraniczny. Tutaj najprościej sprawa wygląda w przypadku euro. Aby usprawnić rozliczanie się przedsiębiorstw w Unii Europejskiej wprowadzono system płatności SEPA. Celem jego powstania było przede wszystkim to, by szybko i tanio przesyłać pieniądze w walucie euro.

SEPA prosta ale trzeba pamiętać o kilku kwestiach

O czym trzeba tutaj pamiętać? O tym, że nie wszystkie przelewy w euro będą zakwalifikowane jako SEPA. Przede wszystkim zarówno bank zleceniodawcy jak i odbiorcy musi należeć do tej organizacji. Dodatkowo trzeba pamiętać, że trzeba wybrać opcję kosztową SHA. W innym przypadku przelew zostanie zakwalifikowany jako zwykły zagraniczny. Standardowo przelew SEPA jest realizowany następnego dnia roboczego. Co ważne w przelewach w ramach SEPA nie ma opłat banków pośredniczących.

Jeśli nie SEPA to SWIFT

W przypadku gdy wysyłamy euro poza obszar SEPA, lub też walutą przelewu jest np. USD,CHF, GBP, czy też inne waluty np. CAD, NOK pozostaje nam wybór przelewu SWIFT. Tutaj kwestia jest znacznie bardziej zróżnicowana co oznacza, że droższa. W większości banków koszty obliczane są procentowo od wartości przelewu, do tego dochodzą koszty banków pośredniczących. Może więc przedsiębiorcę zaboleć głowa.

Czas realizacji

W przypadku przelewu SWIFT wiele też zależy od wyboru trybu przelewu. Do wyboru są dwa TODAY i SPOT. W pierwszym przypadku termin realizacji tego przelewu wynosi jeden dzień. Pod warunkiem, że wyślemy pieniądze przed godziną graniczną. W drugim przypadku przelew trafi na konto odbiorcy za 2-3 dni.

Gdzie szukać pomocy

Co więc robić w przypadku konieczności przetransferowania środków? Warto zwrócić uwagę na ofertę Walutomat.pl, który ma nie tylko atrakcyjny kurs euro, i innych walut, ale też tanie przelewy zagraniczne. Sprawa przelewu zagranicznego jest tutaj bardzo jasno objaśniona. W przypadku przelewu SEPA koszt wynosi jedynie 4 zł. Za przelew SWIFT w opcji TODAY zapłacimy 20 zł. Jeśli nie zależy nam na czasie możemy wybrać tryb zwykły inaczej zwany SPOT wtedy opłata wyniesie 9 zł.

Opcja OUR idealna dla firm

No dobrze, ale co jeżeli nie chcemy się martwić jaka kwota dotrze do naszego kontrahenta. Mamy fakturę do opłacenia, więc musimy mieć pewność, że dotrze kwota zgodna z naszą dyspozycją. Walutomat.pl w tej kwestii również wspiera przedsiębiorców, oferując przelew zagraniczny w opcji kosztowej OUR. Wtedy firma, płacąc 80 zł za taki przelew, jest pewna, że żadne inne koszty nie zostaną pobrane. Odbiorca otrzyma dokładnie wskazaną kwotę. Co ważne, w przypadku skorzystania z oferty Walutomat nie trzeba zakładać konta walutowego w banku. Połączona jest tu wymiana waluty z realizacją dyspozycji na wskazany rachunek zagraniczny.

Oferta Walutomat.pl wsparciem dla firm

Podsumowując oferta Walutomat w kwestii przelewów zagranicznych dla firm wygląda naprawdę dobrze. Nie dość, że oszczędzamy pieniądze wymieniając walutę szybko, to jeszcze możemy skorzystać z tanich przelewów zagranicznych. Szczególnie opcja kosztowa OUR w przypadku firm wygląda atrakcyjnie i wpływa na nasz komfort psychiczny, że zapłacimy fakturę o czasie i w kwocie, jaką kontrahent oczekuje.

AKTUALIZACJA: Zgodnie z ustawą  o usługach płatniczych (PSD2) na terenie  Europejskiego Obszaru Gospodarczego przelewy zagraniczne w opcji OUR nie będą dostępne. Dla przelewów zagranicznych na terenie EOG dostępna będzie wyłącznie opcja SHA.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także