pl
Strona główna > Poradniki > Poznaj najciekawsze waluty na świecie

Poznaj najciekawsze waluty na świecie

27 sie 2021

Środki płatnicze ewoluują, ludzkość zaczynała od handlu wymiennego, poprzez kruszce, aż po dzisiejsze banknoty i pieniądz cyfrowy. Dzisiaj jednak gotówka nadal ma się dobrze i nie zapowiada się, abyśmy za naszego życia byli świadkami całkowitego wycofania fizycznych pieniędzy. W przypadku niektórych walut byłoby naprawdę szkoda – część z nich ma przepiękny design, ciekawą historię lub są wykonane z nowoczesnych materiałów. W tym artykule przedstawimy kilka ciekawych faktów o wybranych walutach świata. 

waluty świata

  • Dolar australijski – AUD

Australia była pierwszym krajem, która postanowiła wprowadzić do obiegu polimerowe banknoty. Są one plastikowe, przez co bardziej wytrzymałe stworzone po to, aby uniknąć zniszczeń nawet tych pod wpływem wilgoci. Dodatkowo ciekawym elementem banknotów AUD jest okienko z holograficznym obrazkiem. Kilka lat temu do obiegu wszedł specjalny banknot o wartości 5 dolarów australijskich, którego środek przedziela przeźroczysty pasek z motywem holograficznych symboli. Jest to nie tylko ładny banknot, ale również nowocześnie zabezpieczony. 

dolar australijski

  • Euro – EUR

Europejska waluta jest prawdopodobnie najbliższa Polakom, jednak jeszcze długi czas musi upłynąć, zanim zostanie u nas wprowadzona. Wszystkie monety euro mają wspólny awers, natomiast różnią się rewersem i jest on indywidualny dla każdego kraju emisji. Jednak we wszystkich krajach każda moneta jest akceptowalnym środkiem płatności. W przypadku banknotów sprawa wygląda inaczej, widnieją na nich wizerunki mostów w różnych stylach architektonicznych z wybranych epok. Jednak ciekawostką jest to, że mosty te są fikcyjne, aby uniknąć faworyzowania członków eurozony. Sprytem wykazała się Holandia, która postanowiła wybudować mosty w stylu tych, które widnieją na banknotach euro. 

euro

  • Dolar singapurski – SGD

Dla zwykłego Europejczyka może się wydawać egzotyczną walutą, jednak dolary singapurskie są na tyle popularne, że w 2019 roku były 12. najczęściej handlowaną walutą świata. Siła waluty tkwi w gospodarce Singapuru, która jest bardzo konkurencyjna oraz stabilna. Co ciekawe, na awersie wszystkich banknotów SGD widnieje wizerunek jednej osoby, pierwszego prezydenta Singapuru Encika Yusofa bin Ishaka.

sgd

  • Rupia malediwska – MVR

Walutę Malediwów możemy zakupić tylko i wyłączanie za dolary amerykańskie po przybyciu na wyspę. Banknoty rupii malediwskiej wyglądają niczym dzieła sztuki, są bardzo kolorowe, a obrazy na nich nawiązują do kultury rajskiej wyspy. Mimo wszystko jeżeli zdecydujemy się na wakacje na Malediwach to warto wiedzieć, że dolary amerykańskie są tam akceptowalnym środkiem płatniczym. 

mvr

  • Dolar hongkoński – HKD

Podobnie jak w przypadku dolara singapurskiego, waluta Hongkongu może się dla nas wydawać egzotyczna i mało popularna. Wręcz przeciwnie, według raportu Banku Rozrachunków Międzynarodowych dolar hongkoński zajmuje 9 miejsce wśród najczęściej handlowanych walut świata. Jego emisją zajmują się trzy komercyjne instytucje bankowe, natomiast banknot o nominale 10 HDK, a także monety są emitowane przez rząd Hongkongu. Jest to banknot o tyle wyjątkowy, że występuje zarówno jako moneta jak i banknot. 

hdk

  • Lej rumuński – RON

Leje rumuńskie, a konkretnie banknoty są wykonane z plastiku, dzięki temu są bardzo trwałe, wyróżnia je szczególna odporność na wilgoć. W Rumunii w 1917 roku został wyemitowany najmniejszy banknot świata, został on nawet wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Banknot o wartości 10 banów miał wymiary 2,75 x 3,80 cm.

ron

  • Frank szwajcarski – CHF

Franki szwajcarskie są prawdopodobnie jedną z najnowocześniejszych walut. Ich banknoty jako jedyne na świecie ogląda się w pionie, a nie poziomo. Są one kolorowe, a wzory na nich cechują się innowacyjnym przedstawieniem ukrytego przekazu. Dodatkowo każdy banknot CHF różni się rozmiarem, i tak im wyższy nominał, tym większy wymiar pieniądza. Z racji, że Szwajcaria jest krajem wielojęzykowym na frankach napisy są przedstawione w czterech językach: francuskim, niemieckim, włoskim i retroromańskim. 

CHF


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także