pl
Strona główna > Poradniki > Kobiety na banknotach

Kobiety na banknotach

27 wrz 2021

Pieniądz papierowy, który jest emitowany przez bank centralny jest określany jako banknot. Zanim zostały one wprowadzone, wcześniej funkcjonowały pieniądze kruszcowe. Kiedy stały się one zbyt ciężkie, pojawiły się kwity depozytowe, które wystawiały instytucje, gdzie w zamian za monety wystawiano właśnie taki dokument papierowy. Banknoty są wykonane ze specjalnych materiałów, zarówno z celulozy, ścieru drzewnego, ale także ze sztucznych tworzyw takich jak polimer. Każdy banknot posiada awers i rewers, które oprócz najważniejszych informacji np. o nominale, posiada również motyw wizualny np. wizerunek postaci, budynek, rośliny itp. W tym artykule odpowiemy na pytanie, na których banknotach można znaleźć  wizerunek kobiet, co wcale nie jest takie łatwe…

nzd

Wielka Brytania

Wizerunek Brytyjskiej królowej Elżbiety II obecny jest na banknotach w 19 krajach. Pierwszy banknot funta szterlinga z wizerunkiem aktualnej królowej pojawił się w 1960 r. i od tamtego czasu był on kilkukrotnie aktualizowany w ramach kolejnych emisji banknotów. Dodatkowo, co jakiś czas pojawiają się serie specjalne jak np. banknot o nominale 5 funtów, który funkcjonował w latach 2002-2016 z wizerunkiem Elizabeth Fry. Natomiast w 2017 roku Jane Austen pojawiła się na banknocie 10 funtów, obok jej portretu możemy dostrzec ilustrację głównej bohaterki powieści „Duma i uprzedzenie”, Elizabeth Bennet. 

Nowa Zelandia

Pierwszym krajem na świecie, w którym mężczyźni i kobiety uzyskali równe prawo do głosowania była Nowa Zelandia. Przyczyniła się do tego sufrażystka Kate Sheppard aktywnie walcząca o prawa kobiet. Jej wizerunek został umieszczony na banknocie 10 dolarów nowozelandzkich. Natomiast nominał 20 dolarów przedstawia wizerunek królowej Elżbiety II. 

Australia

W Australii kobiety pojawiają się na wszystkich banknotach będących aktualnie w obiegu. Jednak nie zawsze tak było, zanim zostały wyemitowane nowe polimerowe pieniądze, na każdym z nich widniał tylko wizerunek mężczyzny. Równość została wprowadzona poprzez umieszczenie wizerunków kobiet po drugiej stronie nominału. Możemy wśród nich zobaczyć królową Elżbietę II, pierwszą parlamentarzystkę Edith Cowan, dziennikarkę Mary Gilmore oraz śpiewaczkę operową Nellie Melbę.

Szwecja

W Szwecji tamtejszą walutę zdobią wizerunki osób związanych z kulturą i światem artystycznym. W przypadku kobiet na banknotach możemy zobaczyć Szwedki, które są rozpoznawalne praktycznie na całym świecie. Banknot 20 koron szwedzkich przedstawia pisarkę Astrid Lindgren autorkę m.in. Dzieci z Bullerbyn czy Pippi Pończoszanki. Na nominale 100 koron szwedzkich możemy znaleźć aktorkę Gretę Garbo, ikonę Złotej Ery Hollywood i jedną z najwybitniejszych gwiazd filmowych kinematografii. Szwedzka pięćsetka upamiętnia Birgit Nilsson, która była wybitną śpiewaczką operową w okresie powojennym. 

Meksyk

Bank of Mexico w roku 2010 wydał specjalny banknot o nominale 500 peso meksykańskich z wizerunkiem Fridy Kahlo, z okazji stulecia jej urodzin. Oprócz wizerunku słynnej malarki na banknocie znalazł się obraz „Love’s Embrace od the Universe, Earth, myself, Diego, and Mr. Xólotl”, natomiast na odwrocie widoczna była podobizna Diego. 

Podsumowanie

W artykule zostały przedstawione tylko wybrane kraje, w których zobaczyć możemy płeć żeńską na banknotach. Według serwisu Banknote World 92% papierowych pieniędzy przedstawia wizerunek mężczyzn, natomiast tylko 8% ukazuje kobiety. 


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także