pl
Strona główna > Poradniki > 3 miasta, które warto zwiedzić przed skończeniem studiów

3 miasta, które warto zwiedzić przed skończeniem studiów

20 sie 2020

Podróże ze studenckim budżetem charakteryzują się tym, że oszczędzamy na wszystkim: jedzeniu, noclegach i transporcie. Na szczęście nie w całej Europie studenci muszą iść na kompromis również w związku z atrakcjami. Wiele miast oferuje bowiem darmowe wejścia do muzeów i galerii sztuki dla osób ze studencką legitymacją w ręku. Gdzie warto pojechać jako student, by zwiedzić najbardziej znane miejsca zupełnie za darmo?

Ateny – zwiedzanie dla studentów za darmo

Wśród państw, które zapewniają młodym ludziom darmowy dostęp do atrakcji turystycznych, zdecydowanie wygrywa Grecja. Niemal wszystkie muzea i stanowiska archeologiczne związane z kulturą starożytną są w Atenach dostępne zupełnie za darmo dla każdego, kto może pochwalić się legitymacją studencką. Jest to fantastyczna wiadomość, bo Grecja, którą możemy przecież spokojnie uznać za kolebkę europejskiej cywilizacji, ma naprawdę dużo do zaoferowania. Miejsc do zwiedzenia bez opłat w samych Atenach jest tak dużo, że weekendowy wypad nie starczy na zobaczenie choćby połowy z nich. Wniosek? Warto wybrać się tam przynajmniej na kilka dni, zwłaszcza że większość tych atrakcji zajmie nam minimum 2-3 godziny lub więcej. Na szczęście, miasto nie jest zbyt duże i spokojnie można do wszystkich najważniejszych punktów turystycznych dotrzeć na piechotę. 

Jeśli chodzi o Ateny, pogoda może nie sprzyjać wielogodzinnym marszom, więc warto dobrze przemyśleć rozkład dnia, by nie zwiedzać miasta, gdy będzie najcieplej. Gdy odwiedzamy Ateny, zabytki nie są jedyną rzeczą, którą warto zobaczyć. Ci, którym nie wystarcza podziwianie miasta, mogą wskoczyć w jeden z autobusów dowożących mieszkańców na plażę i odpocząć nad wodą. W mieście jest wiele wzgórz, na które wspiąć się łatwo, a które oferują takie widoki, za jakie w innych miastach trzeba zapłacić (a przynajmniej wdrapywać się przez 15 minut po wąskich schodkach jakieś wieży). Aby zobaczyć piękną panoramę miasta, można zrobić sobie spacer wśród drzew na szczyt wzgórza Likavitos. Można jednak upiec też dwie pieczenie na jednym ogniu i wybrać wzgórza, które dadzą okazję do zwiedzenia najważniejszych zabytków w Atenach. Pierwszym, co przychodzi do głowy, jest oczywiście najsłynniejsze wzgórze – Akropol. Stamtąd można dojrzeć m.in. Łuk Hadriana, Teatr Dionizosa, agorę czy świątynie Zeusa Olimpijskiego. Jeśli komuś niestraszne są schody, można wybrać niewysokie wzgórze Aresa, na które prowadzą kamienne lub metalowe stopnie, w zależności od tego, którą trasę wybierzemy. 

  Główny cel turystów wybierających na miejsce urlopu Ateny, atrakcje turystyczne związane z historią tego miasta, są tak liczne, że trudno odwiedzić je wszystkie. Jest to jednak jedyny problem, bo opłaty za wejścia nim nie są  – przynajmniej nie dla studentów. W większości miejsc w Atenach wystarczy oznajmić w kasie biletowej, że ma się status studenta i okazać odpowiedni dokument,  by wejść do środka zupełnie za darmo i podziwiać starożytne Ateny z pełnym portfelem. W taki sposób zwiedzimy między innymi Akropol ateński – wejście dla dorosłych to koszt około 20 euro. Pobierając darmowy bilet w kasie, studenci mogą zobaczyć tu m.in. Partenon, czyli świątynię Ateny, Erechtejon poświęcony Atenie i Posejdonowi oraz Teatr Dionizosa. Za darmo studenci mogą też odwiedzić większość muzeów, w tym Muzeum Akropolu oraz Narodowe Muzeum Archeologiczne, do których normalne bilety kosztują 8 euro. W Atenach warto zobaczyć też zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Taką radę można znaleźć w większości przewodników dotyczących wszystkich większych miasta, ale w przypadku Grecji jest to pozycja obowiązkowa na liście rzeczy do zobaczenia. 

A może Paryż? Atrakcje kulturalne darmowe dla studentów

Choć wyjazd do Francji, ze względu na drogie noclegi czy jedzenie, będzie dla studenckiego portfela trudniejszy, darmowe wejścia do najbardziej znanych muzeów w Europie będą świetną rekompensatą. Trzeba jednak pamiętać, że jest to oferta ograniczona czasowo, więc nie ma co zwlekać. Paryż, w ramach zwiększania dostępu do kultury, zapewnia studentom dostęp do swoich najważniejszych zasobów zupełnie bez opłat. 

Wszystkie muzea stoją dla nich otworem, w tym między innymi słynny na całym świecie Luwr, w którym można na żywo zobaczyć m.in. Mona Lisę czy Wenus z Milo. Fani sztuki współczesnej poniżej 25. roku życia mogą za darmo odwiedzić również Centre Pompidou. Bez opłat można wejść też do Muzeum d’Orsay, gdzie na zwiedzających czekają dzieła Moneta, Van Gogha czy Degasa. Dla tych, którym niestraszne są wycieczki na obrzeża Paryża i którzy mogą przeznaczyć na jedną atrakcję cały dzień wyjazdu, punktem obowiązkowym jest Pałac Wersalski. Z legitymacją studencką w ręku można go zwiedzić całkowicie za darmo. Jeszcze do niedawna w tym artykule pojawiłyby się zachęty, by odwiedzić katedrę Notre Dame, ale po pożarze, który zniszczył ją w 2019 roku niekoniecznie ma to sens. Mówi się, że skutki pożaru Notre Dame zatrzymają zwiedzanie nawet na 5 lat! Na razie symbol Paryża można zobaczyć jedynie z zewnątrz. 

Poza tym, w stolicy Francji jest mnóstwo parków i ogrodów, które nie tylko za darmo dadzą wytchnienie od letnich upałów, ale też mogą wywołać nawet większy zachwyt niż najsłynniejsze muzea. Największy z nich to Ogród Tuileries, drugi pod względem wielkości jest zaś Ogród Luksemburski. Jeśli jednak nie ma się ochoty na wielokilometrowe marsze, można przycupnąć w jednym z mniejszych, równie urokliwych parków, które pojawią się na trasie zwiedzania. Warto też oczywiście przejść się po słynnych Polach Elizejskich czy Marsowych. 

W Paryżu dostęp do kultury dla młodych jest naprawdę łatwy. Dzięki Kiosque Jeunes osoby od 13. do 30. roku życia, które żyją, uczą się lub pracują w stolicy Francji mają możliwość chodzenia do kina, teatru czy opery za darmo lub za kilka euro niemal CODZIENNIE. Jeśli więc komuś Paryż na wycieczce przypadnie do gustu na tyle, aby się tam przeprowadzić, korzystanie z dóbr kultury będzie miał zapewnione w niskich cenach aż do 30. roku życia.

Sztuka i piękna pogoda – Florencja dla studenta

Włochy to kierunek turystyczny, który przez kilka miesięcy przez epidemię był całkowicie niedostępny. Gdy sytuacja już w pełni się uspokoi, warto się tam wybrać nie tylko ze względu na pyszne jedzenie, ale też darmowe muzea dla młodzieży. Jednym z miejsc, które warto odwiedzić jeszcze z legitymacją studencką lub uczniowską w ręku, jest Florencja

Jest to miasto, które najlepiej zwiedza się piechotą, co ucieszy wszystkich, którzy nie mają większej ochoty płacić na wakacjach za komunikację miejską lub taksówki. Mówi się, że to właśnie tutaj powstały lody i choć trudno stwierdzić, czy to prawda, na pewno można przyznać, że każda gałka lodów we Florencji to czysta rozkosz. Nawet jeśli na lody wydamy prawie cały budżet przewidziany na wycieczkę, wciąż uda nam się zwiedzić wiele miejsc. Studenci za darmo lub za zaledwie dwa euro wejdą we Florencji niemal do każdego muzeum. Warto odwiedzić Galerię Uffizi, którą określa się najważniejszą galerią sztuki we Włoszech. Jako student można tam za darmo zobaczyć dzieła wielkich artystów, takich jak Botticelli, Leonardo da Vinci, Rafael czy Canaletto. Obowiązkowym punktem dla fanów sztuki we Florencji będzie Galleria dell’Accademia, gdzie znajduje się m.in. słynna rzeźba Michała Anioła „Dawid”. W jednej i drugiej instytucji można zarezerwować sobie miejsce, aby nie stać w wielogodzinnej kolejce, ale trzeba liczyć się z tym, że takie zabezpieczenie będzie w każdej z nich kosztowało 4 euro. 

Florencja jest przepięknym miastem, w którym na każdym kroku można zobaczyć coś ciekawego. Czasem będzie to urokliwa kawiarnia, zachwycająca ukryta uliczka, sama architektura czy płaskorzeźba zdobiąca jeden z budynków, innym razem włoskie podejście do życia. Wiele zabytków, do których kolejki odstraszają nawet tych, dla których zapłacenie kilku czy kilkunastu euro nie stanowi problemu, warto odwiedzić jedynie „z zewnątrz”. Jednym z takich miejsc jest katedra Duomo górująca nad wielkim placem, zawsze pełnym turystów. 

Choć Ateny, Florencja i Paryż na pewno nie są pierwszymi miastami, które przychodzą do głowy, gdy myśli się o studenckich podróżach, warto je odwiedzić za studenckich czasów. Na wejściach do galerii i muzeów zazwyczaj się na takich wyjazdach oszczędza, co po wakacjach powoduje pewien niedosyt. Warto więc wykorzystać przywilej posiadania legitymacji studenckiej, by zobaczyć najsłynniejsze dzieła sztuki i kawałek europejskiej historii zupełnie za darmo.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także