Co zrobi FED? Co powie Yellen?

16 mar 2016 Autor: Krzysztof Adamczak

W wyczekiwaniu na decyzję FOMC na rynkach panuje ograniczona zmienność, raporty o inflacji i rynku pracy w tle.

Dzisiejsza sesja jest zdominowana przez wyczekiwaną decyzję w sprawie stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych oraz konferencję prasową szefowej FED Janet Yellen. Zmienność w ostatnich godzinach pozostaje niewielka. Nie wpływają na to nawet kolejne odczyty danych makroekonomicznych, których dzisiaj nie brakuje.

O godzinie 09:00 urząd statystyczny Czech opublikował raport dotyczący inflacji. Nasi południowi sąsiedzi cały czas zmagają się z deflacją, która ostatnio jeszcze bardziej przybiera na sile. Ceny u producentów spadły w przeciągu roku o 4% choć prognozowano spadek o 3,6%. Również miesięczna dynamika cen negatywnie zaskoczyła analityków i wyniosła -0,6%. Stopy procentowe w Czechach są już bliskie zera, a to oznacza wzrost presji na niekonwencjonalne działania banku centralnego. Korona czeska traci dziś względem euro i dolara.

Poznaliśmy również raport dotyczący brytyjskiego rynku pracy. Powody do optymizmu dał przede wszystkim wzrost przeciętnego wynagrodzenia, który wyniósł 2,1% i był o 10 punktów bazowych wyższy od oczekiwań. Większe pensje mogą pobudzić inflację, na czym tak bardzo zależy Bank of England. Stopa bezrobocia pozostaje rekordowo niska i wynosi 5,1%. W lutym złożono również o 18 tys. mniej wniosków o zasiłki dla bezrobotnych niż w styczniu. Głównym tematem rozgrywanym przez rynki pozostaje nadal widmo Brexitu. Pomimo dobrych odczytów, funt osłabia się względem pozostałych walut.

O godzinie 13:30 pojawiły się odczyty dotyczące inflacji w Stanach Zjednoczonych. Amerykanie nie mają takich problemów jak Europejczycy. Za oceanem ceny rosną w umiarkowanym tempie co tylko pokazuje, że tamtejsza gospodarka pozostaje względnie silna. Roczna inflacja wyniosła 1,0% wobec prognozowanych 0,9%, a po wyłączeniu cen żywności oraz energii wyniosła ona 2,3%. Znaczna część banków centralnych na świecie dąży do inflacji w okolicach 2%. Ostatnie dobre odczyty zza oceanu mogą posłużyć za paliwo dla zwolenników kontynuacji podnoszenia stóp procentowych przez FED.

W Polsce poznaliśmy raport GUS dotyczący przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzenia w kraju. Średnia pensja brutto w lutym wyniosła 4137,5 zł i była o 3,9% wyższa niż przed rokiem. Wynik ten był nieznacznie lepszy od oczekiwań. Podobnie jak zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw. Wyniosło ono 5711 tys. co oznacza, że było wyższe o 2,5% niż przed rokiem. Słabiej wypadły odczyty dotyczące cen. Inflacja bazowa spadła poniżej zera i wynosi obecnie -0,1%.

Złoty w oczekiwaniu na decyzję FEDu osłabia się tak, jak większość walut gospodarek rozwijających się. Euro dziś drożeje półtora grosza i obecnie kurs EUR/PLN oscyluje w okolicach 4,30 zł. Jeszcze więcej drożeje dolar za który obecnie należy płacić o 3 grosze więcej niż na wczorajszym zamknięciu. Kurs USD/PLN wynosi 3,885 zł. Frank drożeje o 1 grosz i kosztuje obecnie 3,92 zł. Jedynie funt pozostaje stabilny wobec naszej waluty i kurs GBP/PLN wynosi 5,46 czyli podobnie jak na otwarciu sesji.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Bail-out wisi nad rynkiem

03 paź 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Inflacyjny szczyt coraz wyżej

30 wrz 2022

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Powrót “oznak życia” na GBP

29 wrz 2022

Krzysztof Pawlak