Złotówka nadal mocna

Pomimo słabszych danych ze światowych gospodarek złotówka kolejny dzień z rzędu umacnia się. Aktualnie za dolara amerykańskiego należy zapłacić 3,95 zł. Wspólna waluta wyceniana jest na 4,34 zł. Z kolei cena funta brytyjskiego oscyluje dziś w okolicy poziomu 4,88 zł.

Znamy decyzję TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej dziś rano ogłosił wyrok w sprawie umów kredytów frankowych. Treść orzeczenia była zgodna z oczekiwaniami rynków. Mowa tutaj o nieuczciwych warunkach umowy, które dotyczyły różnic kursowych i które nie mogą być zastępowane ogólnymi przepisami prawa cywilnego. Jako, że inwestorzy spodziewali się takiej decyzji nie oglądaliśmy nerwowych ruchów na polskich parach walutowych, a w szczególności na parze CHFPLN było dość spokojnie. Szwajcarska waluta wyceniana jest na 3,96 zł.

Słabe dane

W tym tygodniu poznaliśmy słabe dane ze światowych gospodarek. Indeksy PMI dla przemysłu w krajach europejskich ponownie zawiodły i w dalszym ciągu znajdują się  poniżej poziomu 50 pkt. wskazując na złą kondycję tego sektora. Również w Stanach Zjednoczonych zawiódł odczyt raportu ISM dla przemysłu wskazując na zbliżające się widmo recesji. Dziś dopełnieniem danych z przemysłu były publikacje indeksu PMI dla usług w Europie. Choć odczyty te nie spełniły oczekiwań rynków to ich wyniki utrzymują się ponad wartością 50 pkt. W godzinach popołudniowych poznamy raport ISM dla sektora usług w USA. Dodatkowo za oceanem opublikowane zostaną dynamiki zamówień na dobra.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Robi się nerwowo

25 Sty 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Odwrót pod rosyjską banderą

24 Sty 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Ryzyka wygrywają, ale PLN dzielnie walczy

21 Sty 2022

Adam Fuchs