Nasza waluta słabnie

Od początku tygodnia nasza waluta słabnie. Jest to między innymi skutek ostatniej, a w zasadzie niezmiennej retoryki Rady Polityki Pieniężnej. Od dłuższego jej członkowie wzbraniają się przed podniesieniem stóp procentowych. Taka sytuacja może potrwać  nawet do 2020 roku, co w obliczu prognoz wzrostu inflacji może lekko dziwić. W dniu dzisiejszym frank szwajcarski podrożał do 3,60 zł. Za funta brytyjskiego przyjdzie nam zapłacić 4,74 zł. Wspólna waluta wyceniana jest na 4,20 zł. Jedyną z głównych walut, do której złotówka zyskała jest dolar. Nie jest to jednak zasługa siły złotówki, a raczej słabości dolara. Kosztuje on aktualnie 3,40 zł.

Inflacja nie pomogła

Podobnie jak wczoraj kalendarz makroekonomiczny nie zachwyca ilością odczytów. Jednakże tym razem sprawdza się powiedzenie, że ilość nie idzie w parze z jakością. O godzinie 13:30 poznaliśmy istotny odczyt z amerykańskiej gospodarki. Była to publikacja dynamiki inflacji konsumenckiej w Stanach. Pomimo tego, że w tym tygodniu czeka nas jeszcze solidna dawka wiadomości z USA, to dzisiejszy odczyt był ostatnim tak istotnym przed posiedzeniem FED. Zatem nie ma się co dziwić reakcji inwestorów chwilę po publikacji zbieżnych z oczekiwaniami danych inflacyjnych. Na głównej parze walutowej byliśmy świadkami sporego ruchu w górę, co świadczy o osłabieniu amerykańskiej waluty.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Ryzyka wygrywają, ale PLN dzielnie walczy

21 Sty 2022

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Taryfikator inwazji

20 Sty 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Rynek już wie

19 Sty 2022

Krzysztof Adamczak