pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Złoty na własnych torach

Złoty na własnych torach

23 gru 2022 Autor: Krzysztof Pawlak

Na giełdach zamiast rajdu Świętego Mikołaja rózga. Złoty dalej mocny, mimo spadku notowań EUR/USD. EUR/PLN kontynuuje marsz w kierunku 4,60. Inflacja w Japonii uzasadnia ostatnią decyzję BoJ.

Argumentów za pivotem brak 

W ostatnim czasie inwestorzy dość desperacko poszukują argumentów za tzw. pivotem w polityce monetarnej USA prowadzonej przez Fed. Jeśli takowych brak, to wtedy dochodzi do panicznych reakcji. Dokładnie taką sytuację mieliśmy wczoraj po prezentacji danych ze Stanów. Zarówno PKB jak i liczba zasiłków dla bezrobotnych podkreśliła, że gospodarka USA ma się lepiej niż przyzwoicie i stosowne jest dalsze zacieśnianie monetarne. Skoro tzw. pivot znów stał się mało realny to doszło do umocnienia amerykańskiego dolara, który pociągnął za sobą w dół rynki akcji. Momentami główne amerykańskie indeksy spadały o prawie 2,5%, by finalnie zakończyć dzień na 1,5% spadkach. Również na EUR/USD działo się sporo, mimo, że mamy już przedsmak świątecznego marazmu. Początek dnia to test oporu na 1,0650, by w dalszej części dnia bronić wsparcia nieco poniżej poziomu 1,0590. Oba poziomy udało się utrzymać i wydaje się, że do końca roku rozstrzygnięcia nie będzie.

Patrzeć tylko na siebie 

Krajowa waluta z kolei obrała swój kierunek w tym przedświątecznym tygodniu.  Tak naprawdę oderwała się od zależności od głównej pary walutowej świata, gdzie ruch na południe powinien w teorii spowodować osłabienie złotego. Nasz orzeł zdecydowanie znajduje się w ofensywie, na EUR/PLN zmierzamy w okolice poziomu 4,60, który w tym momencie będzie stanowił ewentualne wsparcie. I trzeba przyznać niezwykle istotne, bo jest to dolne ograniczenie kanału wzrostowego, który determinuje ruchy od ponad roku. Najważniejszym tematem dla złotego będzie uruchomienie środków z KPO, jeśli to się wydarzy, a mówi się, że początek stycznia może przynieść taką decyzję, to wtedy inwestorzy z pewnością jeszcze bardziej spojrzą w kierunku polskich aktywów.  Na ten moment mniej ważna staje się polityka monetarna w naszym kraju, RPP zatrzymało podwyżki stóp, ale i na świecie trwa zagorzała dyskusja, by tempo zacieśniania zmniejszać więc powoli dojdziemy do poziomu równowagi w tym temacie, i nie powinno to wpływać niekorzystnie na PLN.

Już wiemy dlaczego 

Rzadko piszemy o tym co się dzieje w Japonii, ale w ostatnich dniach jest na tyle głośno o decyzji niespodziewanej BoJ, że warto poruszyć temat. Bank Japonii jest uznawany za najbardziej gołębi na świecie, i od miesięcy prowadzi ultra luźną politykę monetarną. W teorii sygnowanej przez prezesa Kurodę nic się nie zmienia i nadal takową politykę ma BoJ kontynuować. Fakty jednak pokazują, że coś się zaczyna zmieniać, a pierwszym krokiem, było zwiększenie pasma odchyleń na regulowanej krzywej rentowności długu o 25 pkt bazowych. Biorąc pod uwagę dzisiejsze dane i wzrost inflacji w listopadzie w Kraju Kwitnącej WIśni widzimy dlaczego taki zaskakujący ruch banku centralnego. Po prostu na dłuższą metę przy wzroście inflacji nie da się kontrolować krzywej rentowności obligacji, presją rynku, byłaby silniejsza. Dzisiejsze dane pokazują również, że kolejne niespodzianki od BoJ są bardzo możliwe.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Walutowy rollercoaster
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Nowe realia
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Odreagowanie (nie tylko na PLN)
Dawid Górny